szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Rynek sztuki bez tajemic

Sensacyjne odkrycie na obrazie Botticellego 

13.01.2022

Aktualności, Ciekawostki

27 stycznia na aukcję Sotheby’s w Nowym Jorku miał trafić wyceniony na 40 mln dolarów “Człowiek boleści” Sandro Botticellego. Dzieło należy do późniejszych prac (datowane po 1492 rok) artysty i od XIX wieku znajdowało się w zbiorach prywatnych, przez co nie zostało poddane odpowiednim badaniom. Sotheby’s przed skierowaniem obrazu na aukcję zleciło analizę techniczną obrazu, która przyniosła  zaskakujące odkrycie.

czlowiek bolesci boticelli odkrycie

Sandro Botticelli, Człowiek Boleści| Źródło: Sotheby’s

Pod warstwami farby “Człowiek boleści” krył się wizerunek Madonny z Dzieciątkiem. Przy użyciu podczerwieni i odwróceniu obrazu uwidocznił się szkic przedstawiający Madonnę i małego Chrystusa przytulonych do siebie policzkami – wyjątkowo dobrze widać było przede wszystkim rysy twarzy postaci, zwłaszcza Dzieciątka (nos, oczy, usta). Pozostałymi względnie zachowanymi elementami dawnej kompozycji są także fragmenty bogato zdobionego płaszcza oraz pulchna ręka dziecka. Co ciekawe, odkryta praca to prawdopodobnie Eleusa – jeden z typów ikonograficznych przedstawień Maryi i Jezusa charakteryzujący się – wcześniej wspomnianym – czułym uściskiem matki i dziecka.

Analiza obrazu wskazała również modyfikacje, które zaszły w samym “Człowieku boleści”. Botticelli ingerował w kompozycje poprzez zmianę umiejscowienia rany, czy też zakrycie czubka palca szatą. Ponadto w oryginalnym zamyśle włosy Chrystusa były dłuższe, a jego korona miała więcej cierni. 

Poprzedni obraz Botticellego wystawiony na aukcji Sotheby’s – “Młody mężczyzna trzymający medal”jest jednym z najdroższych dzieł sztuki ubiegłego roku – został sprzedany za 92,2 mln dolarów.

 

M.T

Rynek i Sztuka - logotyp
Zdjęcie góra: Sandro Botticelli, Człowiek Boleści | Źródło: Sotheby’s

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

rynek sztuki 2022 analizy prognozy

04.01.2022 / Aktualności, Analiza rynku sztuki, Dla kolekcjonerów

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.