szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Czy obraz Magritte’a pobije rekord aukcyjny?

18.01.2022

Aktualności, Świat: aukcje

Obraz Rene Magritte’a uznawany za kanon sztuki surrealistycznej trafi na licytację Sotheby’s 2 marca 2022. Wydarzenie należy do szczególnych, jako, że dzieło nigdy wcześniej nie było wystawiane na aukcji. Obraz Imperium świateł (L’empire des lumières) przebywał w prywatnej kolekcji przez ponad pół wieku, a jego estymacja wynosi aż 60 milionów dolarów. Jeśli wycena okaże się trafna, dzieło kilkukrotnie pobije rekord z 2018 roku, stając się najdrożej sprzedaną pracą Magritte’a do tej pory.

Obrazy belgijskiego surrealisty w większych formatach nieczęsto pojawiają się na aukcjach. „Imperium Świateł” będące przedmiotem nachodzącej licytacji należy do najobszerniejszych dzieł z serii kilkunastu płócien o tej samej nazwie. Tajemnicza atmosfera ukazująca domy na przedmieściach Brukseli jest charakterystyczna dla cyklu zapoczątkowanego w 1948 roku. Elementem wyróżniającym jest kontrast pomiędzy ciemnymi budynkami oświetlonymi od wewnątrz, a błękitnym niebem nad nimi (sugerującym inną porę dnia). Zestawienie pogrążonych w mroku domów z rozświetlonym nieboskłonem nadaje pracom magicznej, niepokojącej atmosfery.

rene magritte rekord aukcyj

© René Magritte, Imperium świateł (L’empire des lumières) 1961, 114cm x 146cm | Źródło: Sothebys

Obraz „Imperium świateł” z 1961 roku będący przedmiotem nadchodzącej aukcji, został namalowany dla córki jednego z głównych kolekcjonerów sztuki Magritte’a i od czasu powstania przebywał w zbiorach rodziny. Przez ponad dekadę dzieło można było podziwiać także w Muzeum Magritte’a w Brukseli.

Malowidło będące inspiracją dla wielu twórców surrealistycznych, zostanie wylicytowane na nadchodzącej aukcji Sotheby’s w Londynie 2 marca 2022 roku i ma szansę stać się najdrożej sprzedaną pracą artysty. Poprzedni rekord wyniósł 26,8 milionów dolarów za dzieło “Zasada przyjemności” (Le Principe du Plaisir), co w porównaniu do obecnej wyceny w postaci 60 milionów dolarów wydaje się kolosalną różnicą.

M.M
Rynek i Sztuka - logotyp
Zdjęcie góra: © René Magritte, Imperium świateł (L’empire des lumières) 1961, 114cm x 146cm | Źródło: Sothebys

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Rene Magritte, źródło: artnet.com

21.11.2012 / Rekordy aukcyjne

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów