
Wczoraj – 18 stycznia – odbyła się 29. gala Paszportów “Polityki”, czyli nagrody kulturalnej przyznawanej od 1993 roku przez tygodnik “Polityka”. Jej pomysłodawcą był Zdzisiław Pietrasik – szef działu kultury. Wyróżnienie można otrzymać w kategoriach takich jak sztuki wizualne, film, teatr, literatura, muzyka poważna, muzyka popularna, kreator kultury (od 2002), kultura cyfrowa (od 2016) i kultura zdalna (od 2020). Kto znalazł się wśród nagrodzonych za rok 2021?

Jana Szostak
Paszporty Polityki 2021
Nominacja w kategorii Sztuki Wizualne
fot. Lszek Zych/Polityka
W kategorii sztuki wizualne przyznano nagrodę ex aequo dla Jany Shostak za sztukę zaangażowaną będącą połączeniem sztuki i aktywizmu oraz Mikołaja Sobczaka za sztukę wielowymiarową, która jest zarówno “intelektualną przygodą i emocjonalnym wyzwaniem”.
Jana Shostak (1993) urodziła się w Grodnie, ale od 17 roku życia mieszka w Polsce. Na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie ukończyła studia licencjackie, na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – magisterskie. Aktualnie robi doktorat na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Shostak w swojej twórczości podejmuje kwestie istotnych problemów społecznych takich jak imigracja (próba wprowadzenia do języka pojęć “nowak”/”nowaczka” zamiast terminu “uchodźca”) czy pedofilii w Kościele Katolickim (transparent “Papa, call me!” na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie w 2016). Jej najbardziej rozpoznawalną inicjatywą pozostaje jednak “Minuta krzyku dla Białorusi” oraz “Dekolt dla Białorusi” będący odpowiedzią na wymierzone w nią seksistowskie ataki prawicy.

Mikołaj Sobczak
Paszporty Polityki 2021
Nominacja w kategorii Sztuki Wizualne
fot. Leszek Zych/Polityka
Mikołaj Sobczak (1989) studiował w Pracowni Działań Przestrzennych na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a także w Berlinie i w Münster w Niemczech. Artysta ma na swoim koncie już kilka sukcesów – dwa lata temu jego wystawę na Warsaw Gallery Weekend uznano za najlepszą, a w 2021 ekspozycja jego autorstwa “Metamorfozy” w galerii Polana Institute cieszyła się uznaniem krytyków. Sobczak w swojej twórczości sięga po wiele narzędzi – ceramikę, performance, instalacje i malarstwo. Artysta wykorzystał konwencję malarstwa historycznego, by w duchu krytycznym opowiadać o grupach zepchniętych na margines historii, zapomnianych.
Pozostali nagrodzeni to Aleksandra Terpińska (film), Dominik Strycharski (teatr), Łukasz Barys (literatura), Teoniki Rożynek (muzyka poważna), Ralph Kamiński (muzyka popularna), Tomasz Konrad Ostafin (kultura cyfrowa), Katarzyna Nosowska (kreator kultury) oraz Małgorzata Płysa i Mat Schulz (kultura zdalna).
Źródło: mat. pras., fot. (góra) APP