szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Rynek sztuki bez tajemic

 “Człowiek boleści” Botticellego drugim najdrożej sprzedanym dziełem artysty

28.01.2022

Aktualności, Świat: aukcje

Obraz “Człowiek boleści” Sandro Botticellego stał się drugim najdrożej sprzedanym dziełem renesansowego artysty w historii. XVI wieczne dzieło uzyskało kwotę 45 mln dolarów na czwartkowej aukcji Sotheby’s w Nowym Jorku. Co ciekawe, przez długi czas autorstwo obrazu nie było przypisywane Botticellemu, a jego uczniom. 

Malowidło przedstawiające Chrystusa jeszcze do niedawna nie było znane szerszej publiczności. Po pierwsze, jego autentyczność była podważana, po drugie dzieło przez ponad sto lat przebywało w prywatnych kolekcjach. Jedną z właścicielek renesansowego obrazu była Adelaide Kemble. “Człowiek boleści” pozostał z rodziną śpiewaczki operowej aż do lat 60 XX wieku, kiedy to został zakupiony na aukcji Sotheby’s za jedyne 10,000 funtów.

czlowiek bolesci boticelli aukcja

Sandro Botticelli, Człowiek Boleści,1500 | Źródło: Sotheby’s

Na wzrost wartości rynkowej dzieła (oprócz przypisania jego autorstwa Botticellemu) duży wpływ wywarły rekordowe aukcje mające swój początek w 2019 roku, kiedy to “Portret Michele Marullo” sprzedał się około 30 milionów dolarów. Przełomem na rynku była aukcja Sotheby’s w 2021 roku, na której “Portret Mężczyzny z Medalem” osiągnął kwotę 92 milionów dolarów (z opłatą aukcyjną). 

czlowiek bolesci boticelli aukcja

Sandro Botticelli, Człowiek Boleści,1500 | Źródło: Sotheby’s

“Człowiek boleści” przyciągnął uwagę szerszej publiczności także przez niedawne odkrycia będące wynikiem badań zleconych przez dom aukcyjny Sotheby’s. Jak się okazało, pod warstwami farby krył się szkic przedstawiający Madonnę i Chrystusa. Obraz datowany jest na na końcówkę lat 90 XV wieku lub początek XVI wieku, kiedy to Botticelli (będący pod wpływem dominikanina Savonarola) prezentował w malarstwie symbolikę chrześcijańską, odchodząc od charakterystycznych dla siebie motywów mitologicznych.

M.M

Rynek i Sztuka - logotyp
Zdjęcie góra: Sandro Botticelli, Człowiek Boleści,1500 | Źródło: Sotheby’s

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Cy Twombly

28.12.2021 / Aktualności, Domy aukcyjne na świecie, Świat: wydarzenia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.