szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Zaskakujące odkrycie na obrazie Édouarda Maneta

31.01.2022

Aktualności, Ciekawostki

Najnowsze technologie po raz kolejny pomagają zgłębiać sekrety skrywane przez wybitne dzieła. Jeszcze niedawno doszło do sensacyjnego odkrycia wizerunku Maryi z Dzieciątkiem pod warstwami farby w “Człowieku boleści” Sandro Botticellego – drugim najdrożej sprzedanym dziełem tego artysty. Tym razem pod lupę badaczy trafił “Portret Evy Gonzalès” (1870) autorstwa Édouarda Maneta.

odkrycie na obrazie Maneta

Édouard Manet, “Portret Evy Gonzalès” | Źródło: Wikipedia

“Portret Evy Gonzalès” przedstawia artystkę w trakcie malowania martwej natury. Badanie rentgenowskie zlecone przez National Gallery w Londynie wykazało, że Manet zamalował leżący wcześniej na podłodze dzbanek z pędzlami. Sporo zmian artysta wprowadził również w sposobie przedstawienia samej Gonzalès – zrezygnował z loków, poprawił fason sukni i kształt krzesła.

Bohaterka obrazu – Eva Gonzalès (1849-1883) była francuską malarką impresjonistyczną. W 1869 roku została uczennicą Maneta i do tej pory pozostaje jego jedyną oficjalną podopieczną. Gonzalès – mimo mocnych wpływów swojego mistrza – udało się rozwinąć własny, indywidualny i bardzo osobisty styl. Tworzyła głównie portrety, martwe natury i pejzaże. Zmarła 6 maja 19883 roku w trakcie porodu – zaledwie 6 dni po śmierci Maneta.

Niedługo w National Gallery w Londynie odbędzie się wystawa poświęcona nie tyle obrazowi Maneta, co przede wszystkim jego bohaterce i innym artystkom tworzącym w drugiej połowie XIX wieku. Co ciekawe, premiera wydarzenia jest zaplanowana na czerwiec bieżącego roku w galerii sztuki w Dublinie – The Hugh Lane, a do Anglii trafi dopiero później.

M.T

Rynek i Sztuka - logotyp
Zdjęcie góra: Édouard Manet, “Portret Evy Gonzalès” (fragment) | Źródło: Wikipedia

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

kurs online sztuka

25.10.2021 /

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.