szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Obraz Marka Rothko przemiotem procesu sądowego

04.02.2022

Aktualności, Ciekawostki

Poradnik o rynku sztuki

Nowojorską galerię sztuki Edward Tyler Nahem Fine Art czeka proces sądowy. Wszystko za sprawą prowiniencji obrazu Marka Rothko z 1950 „Bez tytułu (czerwony, żółty, niebieski, czarny i biały). Jakie informacje zataiła instytucja, że doczekał się wielomilionowego pozwu?

Cała sytuacja ma swój początek w 2006 roku. Nowojorska galeria Edward Tyler Nahem Fine Art sprzedała wówczas obraz jednego z najwybitniejszych przedstawicieli color field painting – Marka Rothko za 5,4 mln dolarów. Praca trafiła tym samym do Galerie Jacques de la Béraudiere w Brukseli, która nie może jednak sprzedać obrazu ponownie. Powodem tego jest niekompletna proweniencja dzieła sztuki – galeria mieszcząca się na Manhattanie odmawia ujawnienia informacji na temat poprzedniego właściciela obrazu. 

Rynek sztuki dąży do większej transparentności, a przepisy dotyczące przeciwdziałaniu praniu pieniędzy regulują kształt całej branży i wymuszają na wszystkich podmiotach uczciwe praktyki. W związku z tym domy aukcyjne takie jak Christie’s czy Sotheby’s odmówiły wystawienia na aukcji obrazu należącego do Galerie Jacques de la Béraudiere, ponieważ wiadomo jedynie tyle, że pochodzi z prywatnej kolekcji z Kalifornii. Galeria Edward Tyler Nahem Fine Art nie ujawniła więcej informacji o poprzednim właścicielu i odwołuje się do przestrzegania umowy o zachowaniu poufności.

Nowojorska galeria może wybrnąć z sytuacji ujawniając tożsamość sprzedającego wyłącznie przyszłym kupcom/domom aukcyjnym. Pozwoliłoby to wykluczyć zarzut o fałszerstwo i jednocześnie zachować anonimowość poprzedniego właściciela wśród opinii publicznej. Na ten moment galeria wytrzymała się od komentarza w tej sprawie. 

 

M.T

Rynek i Sztuka - logotyp

Zdjęcie góra: Rothko w swojej pracowni, źródło: Wikiart.org

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

25.09.2019 / Magazyn, Poradnik

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.