W styczniu 2022 roku miało miejsce przełomowe wydarzenie dla cyfrowej sztuki – Jennifer Wong i Peter Hamilton otworzyli pierwsze na świecie muzeum poświęcone NFT. Jak podkreślają twórcy – sztuka NFT (podobnie jak tradycyjne obrazy) ciekawiej prezentuje się żywo. Muzeum ulokowane w Seattle jest już otwarte dla zwiedzających, a za wstęp należy zapłacić 15 dolarów.
Patrząc na rozwój sztuki NFT w ubiegłym roku, nie ma wątpliwości, co do tego, że trend przenika do kolejnych segmentów rynku sztuki. Niewymienialne tokeny dotarły już do największych domów aukcyjnych i stanowią obecnie kilka procent obrotów na światowym rynku sztuki. Dzieła NFT ze względu na swoją cyfrową naturę znajdują się w przestrzeni wirtualnej. Czy możliwe jest podziwianie ich w muzeum? Jennifer Wong i Peter Hamilton uważają, że możliwość doświadczenia sztuki NFT na żywo przyciągnie ludzi z różnych środowisk, którzy pragną poznać i zrozumieć jeden z największych (i jednocześnie najbardziej polaryzujących) fenomenów ostatnich lat. Sztukę NFT będzie można oglądać na ekranach zawieszonych w przestrzeni muzealnej.
Co ciekawe, Wong i Hamilton pragną nie tylko stworzyć wokół swojej inicjatywy społeczność, ale i zadbać przy tym o środowisko. Przyświecają im cele ekologiczne i jak zapewniają zrównoważony rozwój jest dla Seattle NFT Museum szczególnie ważny. Złożyli wniosek o przyjęcie do The Climate Pledge i zobowiązali się do neutralności emisyjnej. The Climate Pledge to inicjatywa klimatyczna rozpoczęta w 2019 roku przez firmę Amazon i Global Optimism, której celem jest osiągnięcie do 2040 roku zerowej emisji CO2, czyli 10 lat wcześniej niż zakłada Porozumienie paryskie.
W Seattle NFT Museum można na ten moment zobaczyć choćby słynne 8-bitowe CryptoPunks od Larva Labs, a także prace artystów cyfrowych takich jak Eric Calderon (znany pod pseudonimem Snowfro) czy Tyler Hobbs. Nie zabraknie również lokalnych twórców między innymi Neon Saltwater, Robbie Trevino i Charles Peterson. Wyjątkowe miejsce w programie instytucji zajmuje artystka specjalizująca się w grafice trójwymiarowej – Blake Kathryn, a jej pastelowe, futurystyczne pejzaże cieszą się sporą popularnością wśród kolekcjonerów.
M.M
Zdjęcie góra: unsplash