szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Awers-Art – pierwszy w Polsce dom aukcyjny dedykowany sztuce NFT

11.02.2022

Aktualności, Polska: wydarzenia

Od rewolucyjnej aukcji Beeple nie minął jeszcze rok, a w świecie sztuki nastąpiło bardzo wiele zmian. Słyszymy o muzeach tokenizujących sztukę, a także o galeriach poświęconych wyłącznie dziełom NFT. Trend pojawił się także na polskim rynku, kiedy to podczas Warszawskich Targów Sztuki odbyła się przełomowa aukcja poświęcona sztuce funkcjonującej w oparciu o technologię blockchain. Kolejną nowością na polskim rynku jest powstanie pierwszego domu aukcyjnego dedykowanego wyłącznie sztuce NFT. Awers-Art rozpocznie aukcje od licytacji, która odbędzie się już 15 lutego, a jej przedmiotem będzie praca “Can’t go to real world” Laury Paweli.

Praca Paweli pochodzi z 2002 roku, ale jej znaczenie wydaje się nadal aktualne. “Can’t go to real world” stanowi wyraz zarówno niepokoju jak i fascynacji nową, wirtualną rzeczywistością. Cyfrowy, nie do końca zrozumiany świat pociąga masę ludzi odkrywając przed nimi kolejne możliwości. Historia zatacza koło, a obecność  “Can’t go to real world” na aukcji Awers-Art oddaje symboliczny wymiar zmian zachodzących zarówno w technologii jak i przestrzeni sztuki. Na rynku rozpoczyna się nowy, emocjonujący rozdział, którego głównym bohaterem jest NFT. 

Idea powstania pierwszego w Polsce domu aukcyjnego poświęconego wyłącznie NFT, opiera się na połączeniu klasycznej formy (znanej z rynku aukcyjnego), z najnowszymi trendami, aby umożliwić polskim twórcom promocję także poza granicami kraju. Awers-Art to także doradztwo przy tworzeniu kolekcji oraz wsparcie w zakupach i sprzedaży.

Obraz Paweli przedstawia wycinek rzeczywistości znany użytkownikom komputerów – okienko z komunikatem oraz przyciskiem “OK”. W odróżnieniu od rzeczywistych okien dialogowych, na pracy artystki pojawia się zdanie “Can’t go to real world” (będące także tytułem obrazu), które po przetłumaczeniu na język polski brzmiałoby “Nie można przejść do do prawdziwego świata”. Patrząc na pracę Paweli po dwudziestu latach wyraźnie widzimy jak ogromne zmiany do naszego życia wprowadziła technologia. Czy prawdziwy świat (szczególnie w czasie pandemii) nie miesza się z cyfrowym intensywniej niż dotychczas? Estymacja dzieła NFT “Can’t go to real world” wynosi 20 000 – 100 000 zł, a aukcja potrwa od 15.02 (start o godz. 18:00) do 25.02. 

Laura Pawela (ur. 1977) to artystka wizualna i absolwentka rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Tworzy instalacje, video-art, rzeźby i fotografie. Pawela w swojej twórczości przedstawia ikonografię współczesnego świata, chętnie sięgając przy tym po wizualną estetykę nowych mediów i technologii m.in. programów komputerowych. Zadebiutowała w 2022 roku projektem pt. “Reallaura”, który łączył zarówno podejście krytyczne, jak i humorystyczne w obrazowaniu zmian zachodzących w społeczeństwie informacyjnym. Źródła sztuki Paweli można szukać w kondycji osoby wykluczonej – afirmuje i czerpie siłę z odmienności stale kwestionując ukonstytuowane pojęcia.

 

M.M

Rynek i Sztuka - logotyp

Zdjęcie góra: Laura Pawela – Can’t go to real world (2002)

  • więcej informacji na stronie awers-art.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

kurs online NFT rynek i sztuka

13.01.2022 /

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów