W dniach 23 kwietnia – 27 listopada 2022 odbędzie się 59. Międzynarodowa Wystawa Sztuki — La Biennale di Venezia. Tegorocznym tematem przewodnim Biennale Sztuki jest “Mleko snów”. Kuratorką wydarzenia po raz pierwszy w historii jest Włoszka – Cecilia Alemani. Na wystawie nie zabraknie rodzimych akcentów. Oprócz Polskiego Pawilonu będzie można zobaczyć również m.in prace Anety Grzeszykowskiej.
Aneta Grzeszykowska (ur. 1974) jest artystką multimedialną skupioną przede wszystkim na fotografii. W 1999 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki. Dominującym wątkiem w twórczości artystki jest ludzka tożsamość oraz sposób w jaki wizerunek człowieka zostaje zapośredniczony i przetwarzany w nowych mediach. Grzeszykowska w swoich pracach porusza takie tematy jak nieobecność, niewidzialność czy zanikanie, które wydobywa poprzez manipulacje obrazem – zarówno fotograficznym jak i filmowym. W 2013 roku została laureatką Paszportu Polityki w kategorii “sztuki wizualne”.
Grzeszkowska współpracuje z galerią Raster, a jej prace znajdują się w wielu prestiżowych kolekcjach w Polsce (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Fotografii w Krakowie) jak i na świecie (Solomon R. Guggenheim Museum w Nowym Jorku, San Francisco Museum of Modern Art, Centre Pompidou w Paryżu).
W tegorocznym Polskim Pawilonie będzie można zobaczyć projekt autorstwa polsko-romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas. Wystawa zatytułowana „Przeczarowując świat” (kuratorowana przez Wojciecha Szymańskiego i Joannę Warszę) nawiązuje do tytułu książki Silvii Federici „Re-enchanting the World. Feminism and the Politics of the Commons”. Założeniem projektu Mirgi-Tas jest stworzenie przestrzeni, która umożliwi nawiązanie dialogu i budowanie więzi. “Przeczarowując świat” to 12 wielkoformatowych makatów nawiązujących jednocześnie do wizualnego dziedzictwa sztuki europejskiej jak i polsko-romskiej tożsamości.
Zwycięski projekt wybrano 28 września 2021 roku w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki. W składzie jury znaleźli się: Mateusz Adamkowski, Maciej Aleksandrowicz, Piotr Bernatowicz, Jacek Friedrich, Alicja Knast, Agnieszka Komar-Morawska, Joanna Mytkowska, Joanna Malinowska, Barbara Schabowska, Sylwia Świsłocka-Karwot, Andrzej Szczerski, Jarosław Suchan, Tomasz Wendland, Karolina Ziębińska-Lewandowska. Rolę przewodniczącej jury pełniła Hanna Wróblewska. Udział Polski w 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.
M.T
Zdjęcie góra: Prace Małgorzaty Mir-Tas, for. Bartek Solik | źródło: mat. prasowe
szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:
to cię powinno jeszcze zainteresować:
26.04.2022 / Aktualności, Polska: wydarzenia, Świat: wydarzenia