szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Polscy artyści na Biennale w Wenecji 2022

14.02.2022

Aktualności, Polska: aukcje

W dniach 23 kwietnia – 27 listopada 2022 odbędzie się 59. Międzynarodowa Wystawa Sztuki — La Biennale di Venezia. Tegorocznym tematem przewodnim Biennale Sztuki jest “Mleko snów”. Kuratorką wydarzenia po raz pierwszy w historii jest Włoszka – Cecilia Alemani. Na wystawie nie zabraknie rodzimych akcentów. Oprócz Polskiego Pawilonu będzie można zobaczyć również m.in prace Anety Grzeszykowskiej.

Aneta Grzeszykowska

Aneta Grzeszykowska | Bez tytułu (model), 2017, tusz pigmentowy/papier bawełniany, 100 × 140 cm

Aneta Grzeszykowska (ur. 1974) jest artystką multimedialną skupioną przede wszystkim na fotografii. W 1999 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki. Dominującym wątkiem w twórczości artystki jest ludzka tożsamość oraz sposób w jaki wizerunek człowieka zostaje zapośredniczony i przetwarzany w nowych mediach. Grzeszykowska w swoich pracach porusza takie tematy jak nieobecność, niewidzialność czy zanikanie, które wydobywa poprzez manipulacje obrazem – zarówno fotograficznym jak i filmowym. W 2013 roku została laureatką Paszportu Polityki w kategorii “sztuki wizualne”.

Grzeszkowska współpracuje z galerią Raster, a jej prace znajdują się w wielu prestiżowych kolekcjach w Polsce (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Fotografii w Krakowie) jak i na świecie (Solomon R. Guggenheim Museum w Nowym Jorku, San Francisco Museum of Modern Art, Centre Pompidou w Paryżu).

W tegorocznym Polskim Pawilonie będzie można zobaczyć projekt autorstwa polsko-romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas. Wystawa zatytułowana „Przeczarowując świat” (kuratorowana przez Wojciecha Szymańskiego i Joannę Warszę) nawiązuje do tytułu książki Silvii Federici „Re-enchanting the World. Feminism and the Politics of the Commons”. Założeniem projektu Mirgi-Tas jest stworzenie przestrzeni, która umożliwi nawiązanie dialogu i budowanie więzi. “Przeczarowując świat” to 12 wielkoformatowych makatów nawiązujących jednocześnie do wizualnego dziedzictwa sztuki europejskiej jak i polsko-romskiej tożsamości.

Zwycięski projekt wybrano 28 września 2021 roku w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki. W składzie jury znaleźli się: Mateusz Adamkowski, Maciej Aleksandrowicz, Piotr Bernatowicz, Jacek Friedrich, Alicja Knast, Agnieszka Komar-Morawska, Joanna Mytkowska, Joanna Malinowska, Barbara Schabowska, Sylwia Świsłocka-Karwot, Andrzej Szczerski, Jarosław Suchan, Tomasz Wendland, Karolina Ziębińska-Lewandowska. Rolę przewodniczącej jury pełniła Hanna Wróblewska. Udział Polski w 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

 

M.T

Rynek i Sztuka - logotyp
Zdjęcie góra: Prace Małgorzaty Mir-Tas, for. Bartek Solik | źródło: mat. prasowe

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Małgorzata Mirga-Tas Biennale

26.04.2022 / Aktualności, Polska: wydarzenia, Świat: wydarzenia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.