szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE NOWA EDYCJA JESIEŃ

Miłość w świecie sztuki: kultowe pary artystyczne

14.02.2022

Aktualności, Na deser

Świat sztuki pełen jest burzliwych związków i romansów, które inspirują artystów do tworzenia. Co ciekawe, wiele sławnych par miało wspólną wizję artystyczną, której poświęcili sporą część życia. Z okazji Walentynek) przyglądamy się miłości w świecie sztuki, przypominając kultowe pary twórców.

Natalia LL & Andrzej Lachowicz

Natalia LL

Fotografia intymna, 1971, instalacja 220x200x200cm, wystawa: Fotografia Intymna, Galeria PERMAFO, Wrocław | Dzięki uprzejmości Fundacji ZW / Archiwum Natalii LL

Natalię LL kojarzymy z rewolucyjnej “Sztuki konsumpcyjnej” czy “Aksamitnego terroru”, gdzie główną rolę grają kobiety i ich nieskrępowana seksualność. Jednak artystka wykonywała także zdjęcia uwieczniające swoje zbliżenia erotyczne z mężem Andrzejem Lachowiczem. Na “Fotografię intymną” składało się ponad tysiąc aktów, na których para widoczna była w różnych pozycjach. Niestety, ze względu na swój kontrowersyjny charakter, zdjęcia (poza pojedynczymi wystawami) dopiero od niedawna zaczęły być pokazywane publicznie.

Helmut Newton & June Newton (Alice Springs)

Słynna para fotografów poznała się w Australii, gdzie młody Helmut pracował dla australijskiego Vogue’a. Jednak dopiero 23 lata później June również sięgnęła po aparat fotograficzny, aby zastąpić chorego męża w pracy. Przypadkowe zdarzenie sprawiło, że June również zaczęła robić zdjęcia. Aby oddzielić swoją pracę od działalności sławnego męża tworzyła pod pseudonimem Alice Springs. Mimo wielu kontrowersji jakie wzbudzał Helmut uwieczniając na zdjęciach piękne, nagie kobiety, jego relacja z żoną była oparta na solidnych fundamentach. Z filmu “Helmut Newton. Piękno i bestia” możemy dowiedzieć się, że para wspierała się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. June upamiętniła męża także w filmie dokumentalnym, który sama nakręciła: “Helmut by June”.

rynekisztuka.pl

©Helmut Newton „Plaża”, Helmut Newton Foundation Berlin, zdjęcie: Maria Majchrowska, rynekisztuka.pl

Salvador Dali & Federico García Lorca

Salvador Dali

Salvador Dalí, Federico García Lorca, Barcelona, 1925 | Źródło: Wikipedia

Życie uczuciowe Salvadora Dalego kojarzymy przede wszystkim z jego muzą – Galą. Jednak artysta w młodości zaangażowany był w tajemniczą relację z poetą Federiciem Garciom Lorcą. Burzliwe kontakty dwóch artystów zostały uwiecznione w filmie “Popiołki” z udziałem Roberta Pattinsona i Javiera Beltrána. Szczegóły relacji są owiane tajemnicą, jako, że Dali wypierał się kontaktów o charakterze erotycznym z Lorcą i podtrzymywał, że byli tylko przyjaciółmi. Korespondencja, którą wymieniali świadczy jednak o zaangażowaniu emocjonalnym obu artystów.

Christe & Jeanne Claude

Para twórców znana z owijania monumentalnych obiektów materiałem, tzw. ambalażu, pracowała razem przez większość życia. Artyści (których urodziny wypadały tego samego dnia) w 2021 roku zasłynęli z opakowania materiałem Łuku Triumfalnego w Paryżu. Co ciekawe, projekt powstał ponad pół wieku wcześniej, a jego realizacja odbyła się już po śmierci Christo (zmarły w 2020 roku) i Jeanne, która odeszła 11 lat przed nim. Małżeństwo było przykładem artystów skoncentrowanych na wspólnej wizji, którą konsekwentnie realizowali przez całe życie.

Robert Rauschenberg & Jasper Johns

Robert Rauschenberg

Robert Rauschenberg, Erased de Kooning Drawing (1953) | Źródło: Wikipedia

Trwający sześć lat związek pary wybitnych artystów zrewolucjonizował świat sztuki. Rauschenberg (znany m.in. z “Wytartego rysunku De Kooninga”) i Johns mieli ogromny wpływ na to jak rozumiemy sztukę współczesną dzisiaj. Obaj tworzyli w duchu neodadaizmu – podważając i przesuwając granice między dziełem sztuki a przedmiotem codziennego użytku.

Robert Mapplethorpe & Patti Smith

patti smith

Patti Smith „Horses” 1975, źródło: Wikipedia

Patti Smith (znana z ogromnego wpływu na muzykę punkową i rockową), przygodę ze sztuką zaczynała od tworzenia rysunków i pisania poezji. “Babcia punk rocka” opisała początki swojej kariery w książce “Poniedziałkowe dzieci”, która oprócz portretowania barwnego życia artystycznego w Nowym Jorku lat 70, ukazuje także romantyczny związek Smith z fotografem Robertem Mapplethorpe. Młodzi artyści żyli na skraju ubóstwa, często zamiast jedzenia kupując materiały potrzebne do tworzenia, płyty muzyczne czy tomiki poezji. Patti Smith nagrała pierwszą płytę (Horses) w wieku 28 lat i jak sama przyznaje w “Poniedziałkowych dzieciach”, kariera muzyczna była wynikiem twórczości poetyckiej, której najlepszy wyraz znalazła w tworzeniu piosenek. Kultowe zdjęcie na okładce “Horses” zostało wykonane właśnie przez Roberta Mapplethorpe. Podobnie jak jego partnerka, artysta także stał się znany w świecie sztuki – zasłynął z odważnych zdjęć o tematyce erotycznej portretujący środowiska LGBT. Para rozstała się z powodu odkrycia przez Roberta swojej prawdziwej orientacji seksualnej. Artyści przez większość życia pozostawali w relacjach przyjacielskich.

Maria Majchrowska

Rynek i Sztuka - logotyp
Zdjęcie góra: Natalia LL, Sztuka konsumpcyjna, fotografia barwna/papier fotograficzny, 20,5 x 20 cm, 1974 | Źródło: nataliall.com | Dzięki uprzejmości Fundacji ZW / Archiwum Natalii LL

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Ai Weiwei, Dropping a Han Dynasty Urn

10.02.2022 / Aktualności, Na deser

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.