szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Skandal w rosyjskiej galerii sztuki

16.02.2022

Aktualności, Świat: wydarzenia

Na początku grudnia zeszłego roku “Trzy figury” (1932-1934) – obraz rosyjskiej artystki Anny Leporskiej został zniszczony przez jednego z pracowników ochrony. Wydarzenie dopiero niedawno przyciągnęło uwagę mediów z całego świata Szacuje się, że sama praca warta jest prawie milion dolarów (75 milionów rubli), a jej renowacje wyniesie ok. 3 tys. dolarów (ćwierć miliona rubli).

Obraz “Trzy figury” był pokazywany w ramach wystawy „Świat jako bezprzedmiotowość. Narodziny nowej sztuki” w Centrum Prezydenckim imienia Borysa Jelcyna w Jekaterynburgu. 7 grudnia pracownicy obiektu dostali zgłoszenie dotyczące zastanawiającego wyglądu obrazu. Dwóm z trzech figur dorysowano oczy za pomocą długopisu będącego częścią merchu Centrum Jelcyna. Sprawcą zamieszania okazał się pracownik prywatnej firmy ochroniarskiej. Po odkryciu zniszczeń dzieło Leporskiej zostało przekazane do Galerii Tretiakowskiej w Moskwie w celu wyceny szkód i naprawy zdewastowanego obrazu. Koszt pokryje w pełni firma ubezpieczeniowa. Zdaniem konserwatorów nie doszło do poważnego naruszenia płótna.

Początkowo, ze względu na niewielki charakter uszkodzenia i decyzję prokuratura policja nie miała zamiaru ścigać sprawcy. Śledztwo wszczęto dopiero po skardze lokalnego ministra kultury, który w akcie wandalizmu widzi próbę zniszczenia rosyjskiego dziedzictwa narodowego. Sprawca został zwolniony z firmy ochroniarskiej. Grozi mu grzywna oraz kara pozbawienia wolności do trzech miesięcy. Wiadomo, że mężczyzna jest odznaczonym weteranem wojennym, a służba zostawiła trwały ślad na jego zdrowiu – zarówno fizycznym jak i psychicznym.

Anna Leporska (1900-1982) to rosyjska malarka, graficzka i projektantka. Był uczennicą wybitnego awangardzisty Kazimierza Malewicza, brała nawet udział w tworzeniu “Czarnego kwadratu na białym tle”. Zajmowała się przede wszystkim obrazami olejnymi i akwarelami, ale pracowała także jako projektantka – była współautorką m.in. radzieckich pawilonów na wystawach sztuki oraz budynków publicznych. Prace Leporskiej wystawiane były na całym świecie – we Wiedniu, Turynie, Oslo czy Genewie. Do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych rosyjskich awangardzistek.

M.T

Rynek i Sztuka - logotyp

Zdjęcie góra: Anna Leporska „Trzy figury” | Źródło: Twitter The Moscow Times

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.