szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Obraz Van Gogha po raz pierwszy na aukcji

03.03.2022

Aktualności, Świat: aukcje

Poradnik o rynku sztuki

Dzieło Vincenta van Gogha “Pola w pobliżu Alpilles” trafi na licytację w maju tego roku. Estymacja wynosi aż 45 milionów dolarów. Obraz nigdy wcześniej nie pojawił się na aukcji, a jego poprzednim właścicielem był m.in. Yves Saint Laurent. Artysta namalował dzieło podczas pobytu w szpitalu psychiatrycznym w 1889 roku. 

Vincent van Gogh cierpiał na problemy psychiczne, które doprowadziły go m.in. do odcięcia własnego ucha. To właśnie po tym incydencie trafił do szpitala położonego w okolicy Saint-Rémy-de-Provence we Francji, gdzie przebywał do 1890 roku. Artysta namalował “Pola w pobliżu Alpilles” siedząc przed wejściem do placówki, w której był leczony. Możliwość tworzenia została mu odebrana na krótko po tym jak pewnego dnia spożył farbę olejną. Mimo tego, van Gogh przebywając w szpitalu stworzył aż 150 prac. Patrząc na skalę roku – malował nowy obraz niemalże co drugi dzień. 

Dzieło nie pojawiło się wcześniej na aukcji przez to, że od momentu swojego powstania przebywało w rękach prywatnych. Pierwszym właścicielem był zaprzyjaźniony z Van Goghiem listonosz, który sprzedał pejzaż po jedenastu latach od jego powstania. Obraz przebywał potem w rękach kolekcjonerów, a jego właścicielem był m.in. sławny projektant mody, Yves Saint Laurent. 

 “Pola w pobliżu Alpilles” będzie można zobaczyć na wystawach w Londynie i Hong-Kongu zanim pojawi się na aukcji Christie’s w Nowym Jorku 11 maja 2022 roku. 

M.M

Rynek i Sztuka - logotyp

Zdjęcie góra: Vincent van Gogh, “Pola w pobliżu Alpilles”, 1889 | źródło: Christie’s

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Japońskie wpływy w twórczości Van Gogha

09.06.2020 / Migawki ze świata sztuki, Na deser

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.