szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Nowy rekord aukcyjny Magritte’a

04.03.2022

Aktualności

W ostatnią środę ustanowiono nowy rekord sprzedaży dla René Magritte’a.  2 marca bieżącego roku w Sothebys’s w Londynie odbyła się aukcja, na której jeden z jego obrazów – “Imperium świateł” (L’empire des lumières) z 1961 roku został sprzedany za imponująca kwotę 59.4 mln funtów, czyli 79.8 mln dolarów. 

Obecność “Imperium Świateł” na aukcji to niezwykłe wydarzenie. Po pierwsze – jest to obraz nigdy wcześniej nielicytowany, a po drugie – bardzo rzadko do sprzedaży trafiają wielkoformatowe dzieła belgijskiego mistrza surrealizmu. Praca przez lata znajdowała się w prywatnych zbiorach i została namalowana dla córki jednego z głównych kolekcjonerów sztuki Magritte’a – Pierre’a Croweta.

Licytacja rozpoczęła się od kwoty 40 mln funtów (53 mln dolarów), przy estymacji wynoszącej 60 mln dolarów. O obraz zabiegali Alex Branczik (Sotheby’s Azja), Katia Nounou Boueiz (Sotheby’s Zjednoczone Emiraty Arabskie) oraz Sam Valet (pochodzący z Londynu specjalista do spraw sztuki impresjonistycznej i współczesnej). “Imperium Światła” po trwającej niemal 10 minut licytacji trafiło ostatecznie do Branczika. 

“Imperium Świateł” jest częścią obszernej serii o tym samym tytule, którą malarz tworzył od 1948 roku. Cecha wyróżniająca wszystkie prace to sposób portretowania domów na przedmieściach Brukseli – tajemnicza aura, wysoki kontrast tworzony poprzez zestawianie mroku budynków z rozświetlonym nieboskłonem. 

Poprzedni rekord aukcyjny Magritte’a należał do pracy “Zasada przyjemności” (Le Principe du Plaisir) z 1937 roku. Obraz w 2018 roku – licytowany w Sotheby’s w Nowym Jorku – osiągnął zaledwie 26.6 mln dolarów, czyli kwotę 3 razy niższą niż “Imperium Świateł”.

M.T

Rynek i Sztuka - logotyp

Zdjęcie góra: © René Magritte, L’empire des lumières, 1961 | Źródło: Sothebys

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Dzieła sztuki wpisujące się w klimat społecznego odosobnienia

21.04.2020 / Aktualności, Ciekawostki, Magazyn

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.