szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Rosyjska malarka zatrzymana na antywojennym proteście

09.03.2022

Aktualności, Świat: wydarzenia

Trwające w Rosji protesty przeciwko inwazji na Ukrainie są tłumione przez władze. Na jednej z manifestacji w Petersburgu aresztowano Yelenę Osipovą – 77-letnią artystkę i aktywistkę antywojenną, która przeżyła oblężenie Leningradu. Nagranie z jej zatrzymania stało się prawdziwą sensacją na Twitterze.

Artystka przyniosła na demonstrację dwa plakaty przeciwko broni atomowej. W zatrzymaniu Osipovej brało udział aż 8 policjantów. Kobieta od lat bierze udział w wielu protestach, a swoje poglądy wyraża poprzez sztukę – tworzy artystyczne plakaty, które komentują aktualną sytuację społeczną i polityczną.

Na ten moment nie ma żadnych informacji na temat miejsca pobytu Osipovej. Artystka została ukarana grzywną i będzie musiała stanąć przed sądem.

Kariera protestującej rozpoczęła się stosunkowo niedawno. Pierwsza wystawa Yeleny Osipovej odbyła się dopiero, gdy artystka miała 70 lat. Oprócz plakatów politycznych znalazły się tam również portrety i krajobrazy. Jej twórczość często utożsamiana jest z prymitywizmem i jednocześnie satyrą polityczną. Osipova ukończyła Roerich Art School (wcześniej Tauride Art School). Yelena jest nie tylko artystką, ale i pedagożką – uczyła przez ponad 30 lat.

Osipova stworzyła prace poświęcone atakowi terrorystycznemu na szkołę w Biesłanie, wybuchowi wojny w Iraku, zabójstwu Borisa Nemtsova czy śmierci Borisa Bieriezowskiego. Wszystkie plakaty poświęcone tragicznym wydarzeniom artystka malowała w kolorach flagi rosyjskiej.

M.T

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Maria Prymachenko

01.03.2022 / Magazyn

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.