szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE NOWA EDYCJA JESIEŃ

Aukcja Mariny Abramović dla Ukrainy

22.03.2022

Aktualności, Świat: aukcje

Świat sztuki żywo zareagował na rosyjską inwazję na Ukrainę. Nawet polskie domy aukcyjne zorganizowały specjalne wydarzenia charytatywne, z których cały dochód przeznaczony został na pomoc humanitarną. Marina Abramović (ikona sztuki performatywnej) także postanowiła przekazać dochód z aukcji na pomoc Ukrainie. Artystka odtworzy performance “The Artist is in Present” dla zwycięzców licytacji, którzy zostaną sfotografowani siedząc na przeciwko niej w „Sean Kelly Gallery”. 

“The Artist is in Present” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i jednocześnie najdłuższy performance artystki.  Abramović spędziła łącznie ok. 700 godzin z siedzącymi naprzeciwko siebie nieznajomymi. Projekt trwał od 14 marca do 31 maja 2010 roku i był częścią . retrospektywy artystki w Museum of Modern Art (MoMA). Wśród zwiedzających wystawę znalazło się wielu ludzi związanych ze światem sztuki w tym Björk, James Franco, Lady Gaga oraz Ulay – wieloletni partner i współpracownik performerki.

Aukcja odbywa się za pośrednictwem strony internetowej „Artsy”. Kupujący mają szansę na wspólne zdjęcie z Abramović w „Sean Kelly Gallery” w Nowym Jorku, gdzie znajduje się przegląd jej prac. Autorem fotografii będzie Marco Anelli, który współpracował z artystką przy projekcie “The Artist is in Present”. Wówczas uchwycił na zdjęciach ponad 1,5 tys. uczestników wystawy. Zwycięzcy licytacji oprócz zdjęcia z autografem performerki otrzymają także zbiór prac Anelliego w formie książki. 

Na aukcji można wylicytować “The Artist is in Present” w dwóch formach – zdjęcie z jedną osobą lub dwoma. Cały dochód trafi do „Direct Relief” – jednej z organizacji humanitarnych niosących pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. Aukcja potrwa do 25 marca.

 

M.T

Rynek i Sztuka - logotyp

Zdjęcie góra: Marina Abramović, fot. Wojciech Woźniak | Dzięki uprzejmości CSW w Toruniu

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

24.10.2014 / Analiza rynku sztuki

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.