
Już 18 maja na aukcji Christie’s w Paryżu pojawi się wyjątkowa praca – rysunek Michała Anioła, którego autorstwo było przypisywane wcześniej jego uczniom. Estymacja wynosi ok. 30 mln euro (niemal 140 mln złoty). Dzieło wykonane przy użyciu tuszu i węgla, przedstawia nagą postać Chrystusa.

Michał Anioł Buonarroti, Chrystus Zmartwychwstały, Santa Maria sopra Minerva, Rzym | źródło: Wikipedia
Rysunek powstał jako studium do pierwszej wersji rzeźby ukazującej zmartwychwstałego Jezusa. Drugą wersję (z dorobioną później opaską na biodra zasłaniającą nagie krocze) można podziwiać w Kościele Santa Maria sopra Minerva w Rzymie. Ukazanie nagiego Chrystusa wiązało się z ideą, że wyzbył się seksualności, przez co nawet jego narządy płciowe nie były skażone ziemskimi pragnieniami.
Dzieło powstało pod koniec XV wieku i aż do 2019 roku było przypisywane uczniom renesansowego artysty. Pierwszym badaczem, który uznał autorstwo Michała Anioła był Furio Rinaldi specjalizujący się w sztuce dawnych mistrzów. Także Paul Joannides – znawca sztuki Michała Anioła – potwierdził, że rysunek jest autentykiem.
Wartość szkicu jest związana nie tylko z faktem, że zostało wykonane ręką mistrza. Michał Anioł Buonarotti zniszczył wiele rysunków, a także polecił spalić je po swojej śmierci. Artysta nie chciał, żeby metody, których używał były wykorzystywane przez kopistów w przyszłości, przez co do naszych czasów przetrwała mała ilość tego typu prac.
Estymacja studium zmartwychwstałego Chrystusa wynosi 30 mln euro. Inny rysunek Michała Anioła w 2000 roku osiągnął kwotę ponad 9,5 mln euro. Ceny za nawet filigranowych rozmiarów prace dawnych mistrzów uzyskują na aukcjach rekordowe sumy. Przykładem może być zeszłoroczna licytacja, na której rysunek Leonarda da Vinci o wymiarach 7cm x 7cm został sprzedany za 12,2 mln dolarów.
M.M.
Zdj góra: Michał Anioł Buonarotti, studium Chrystusa Zmartwychwstałego, czerwona i czarna kreda, brązowy tusz, na materiale, 235 x 207 mm | źródło: Christie’s