szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

“Femme nue couchée” Picassa po raz pierwszy na aukcji

15.04.2022

Aktualności, Świat: aukcje

Poradnik o rynku sztuki

Już 17 maja na aukcję Sotheby’s Nowy Jork trafi dzieło Pabla Picasso “Femme nue couchée” (1932). Szacuje się, że praca może zostać sprzedana za co najmniej 60 mln dolarów. Obraz przedstawia muzę i kochankę artysty – Marie-Thérèse Walter w postaci morskiego stworzenia.

“Femme nue couchée” to jeden z najciekawszych portretów muzy Picassa przede wszystkim ze względu na unikalną formę. Do dziś uważany jest za najoryginalniejszy wyraz pożądania. Ciało kobiety składa się z głowy, oczu i kilka płetw/macek i zostało zniekształcone tak, by przypominało jeden z podmorskich gatunków. Obraz po raz pierwszy trafi na aukcję i ma szansę znaleźć się w gronie najdrożej sprzedanych prac mistrza. 

To nie jedyny tak kosztowny portret muzy Picassa. Obraz “Femme assise près d’une fenêtre (Marie-Thérèse)” z 1932 okazał się najdrożej wylicytowanym dziełem sztuki 2021 roku. Praca została sprzedana za 103,4 mln dolarów na aukcji Christie’s w Nowym Jorku. Początkowa estymacja wynosiła zaledwie 55 mln dolarów, a więc obraz dwukrotnie przebił oczekiwania.

Picassa i Walter łączyła długa, burzliwa relacja. Marie-Thérèse była francuską modelką i bohaterką wielu obrazów i rzeźb mistrza kubizmu. Do najbardziej znanych przedstawień zalicza się “Dziewczyna przed lustrem”, „Naga, zielone liście i biust”, “Kobieta w kapeluszu i futrzanym kołnierzu” czy “Bust of a Woman (Marie-Thérèse)”. Para poznała się, gdy Picasso był mężem Olgi Khokhlovej. Owocem ich romansu jest córka Maya Widmaier-Picasso sportretowana przez ojca w serii “Maya à la poupée”.

M.T

Rynek i Sztuka - logotyp

 

 

Zdj góra: Pablo Picasso, Femme nue couchée, 1932 | źródło: Sotheby’s

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

23.03.2018 / Aktualności, Ciekawostki

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.