szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Berlin Gallery Weekend 2022: wystawy, które warto zobaczyć

21.04.2022

Aktualności, Świat: wydarzenia, Wystawy: Europa

Już 29 kwietnia rozpocznie się w Berlinie 18. edycja Gallery Weekend. To wyjątkowe wydarzenie, na którym co roku można zobaczyć ok. 50 rozmaitych galerii prezentujących zarówno prace debiutujących jak i renomowanych artystów. Inicjatywa powstała w 2005 roku i do dziś pozostaje jednym z najważniejszych wydarzeń świata sztuki w Europie. Przedstawiamy najciekawsze (naszym zdaniem) galerie, które warto odwiedzić w trakcie Berlin Gallery Weekend 2022.

PERES PROJECTS

W ramach Berlin Gallery Weekend Peres Projects zapowiedziało otwarcie dwóch wystaw indywidualnych. “am I dead yet” Stanislavy Kovalcikovej (ur. 1988 w Czechosłowacji) to zbiór elegijnych prac estetycznie nawiązujących do stylów minionych epok. Twórczość Kovalcikovej to połączenie dwóch perspektyw – współczesnej i historycznej. Artystka wyraźnie czerpie także ze wschodniego mistycyzmu. Jej prace były pokazywane m.in. w 15orient w Nowym Jorku, Mamoth w Londynie oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Autorem drugiej wystawy – “nobody’s home” – w Peres Projects jest Shuang Li (ur. 1990 w Wuyi Shan). Twórczość Li ma charakter intermedialny i obejmuje performance, nowe media, instalacje oraz rzeźbę. Zainteresowania artysty skupiają się przede wszystkim na cyfrowym krajobrazie wirtualnej rzeczywistości. Na Berlin Gallery Weekend będzie można zobaczyć prace zainspirowane tematami takimi jak przepływ informacji i komunikacja w zglobalizowanym społeczeństwie. Obie wystawy będą dostępne do 27 maja bieżącego roku.

KÖNIG GALERIE

W König Gallery także zostaną zaprezentowane dwie wystawy indywidualne. Autorką pierwszej – “Unintended Beauty” – jest Xenia Hausner (ur. 1951), czyli jedna z najważniejszych współczesnych austriackich malarek. Wielkoformatowe prace artystki przedstawiają sceny z życia codziennego, a ich bohaterkami najczęściej są kobiety. W twórczości Hausner malarstwo przenika się z fotografią, a inscenizacja z kreacją. Wystawa będzie dostępna do 19 czerwca bieżącego roku.

Warto również zwrócić uwagę na drugą wystawę zatytułowaną “Palianytsia”, której autorką jest Zhanna Kadyrova – interdyscyplinarna artystka ukraińskiego pochodzenia. Wyjątkowe miejsce w jej twórczości zajmują materiały urbanistyczne i budowlane (szkło, beton, kamień). Projekt “Palianystia” (w języku ukraińskim “chleb pszenny”) powstał po wybuchu agresji zbrojnej w Ukrainie, kiedy artystka uciekła z rodziną na teren Obwodu zakarpackiego. Prace Kadyrovej będzie można zobaczyć w wyjątkowej przestrzeni wystawienniczej, a mianowicie w kościele św. Agnieszki – galerii sztuki umieszczonej w brutalistycznej świątyni. Wystawa będzie dostępna do 20 maja bieżącego roku.

GALERIE GUIDO W. BAUDACH

W Galerie Guido W. Baudach zostanie zaprezentowana indywidualna wystawa prac pioniera body artu – Jürgena Klauke (ur. 1943). “Bodysounds / Kreuz&Queer” to zbiór ostatnich fotografii i rysunków artysty. W swojej twórczości Klauke od kilku dekad zajmuje się tematami egzystencjalnymi, poruszając także kwestie tożsamości seksualnej. “Bodysounds” to cykl zdjęć przedstawiających polimorficzną istotę z charakterystycznymi balonami na całym ciele, a rysunki z “Kreuz&Queer” to stadium wielowymiarowej płynności płci. Wystawa będzie dostępna do 11 czerwca bieżącego roku.

CAPITAIN PETZEL

Capitain Petzel zaprezentuje wystawę “Center”. Jej autorem jest Sanya Kantarovsky (ur. 1982) – rosyjski malarz, który tworzy także rzeźby i animacje oraz zajmuje się działalnością kuratorską. Artysta nadaje przestrzeni wystawienniczej galerii sakralnego wymiaru poprzez zmianę układu ścian. Motywem przewodnim prac składających się na “Center” jest anatomia, biologia i duchowość. Wszystkie motywy zbiegają się najwyraźniej w tytułowej pracy, która przedstawia układ narządów ludzkich zawieszonych w przestrzeni. Prace Kantarovsky’ego pojawiały się w prestiżowych instytucjach na całym świecie w tym m.in. Hirshhorn Museum and Sculpture Garden w Waszyngtonie, Tate Modern w Londynie czy Fondazione Sandretto Re Rebaudengo w Turynie. Wystawa będzie dostępna do 11 czerwca bieżącego roku.

MAX HETZLER

Galerie Max Hetzler w trakcie Berlin Gallery Weekend zaprezentuje aż 3 wystawy indywidualne. Warto zwrócić uwagę na Thomasa Strutha (ur. 1954), który w swojej twórczości skupia się na trzech tematach: nauce, naturze oraz portrecie. Na pierwszym piętrze budynku galerii znajdują się fotografie wykonane w CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych), które wyrażają zainteresowanie artysty filozoficznym i politycznym wymiarem najnowszych osiągnięć nauki. Zaprezentowane prace są częścią realizowanego od 2007 roku projektu “Nature and Politics”. Portrety, które Struth tworzy od 1985 roku zlokalizowane są w budynku po drugiej stronie ulicy, a oglądać ją można przez szklaną witrynę. Artysta powrócił do fotografowania rodzin za sprawą pandemii i dystansu społecznego. Wystawa będzie dostępna do 21 maja bieżącego roku.

Ponadto w Max Hetzler będzie można oglądać także wystawy niemieckiego abstrakcjonisty, malarza, rzeźbiarza i fotografa – Günthera Förga oraz Jeremy’ego Demestera, którego barwna twórczość odsyła do świata mitów.

Godziny otwarcia podczas Gallery Weekend:
Piątek, 29 kwietnia – 18:00-21:00
Sobota, 30 kwietnia, 11:00-19:00
Niedziela, 1 maja, 11:00-19:00

 

Marta Tychowska

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Aleksandra Waliszewska

27.01.2022 / Aktualności, Polska: wydarzenia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.