szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

„Rejtan według Matejki” Georga Fischhofa trafi na aukcję

27.04.2022

Aktualności, Polska: aukcje

Dzieło autorstwa austriackiego malarza Georga Fischhofa trafi na aukcję już jutro. Licytacja odbędzie się w Polskim Domu Aukcyjnym Wojciecha Śladowskiego w Krakowie. Szerokie na sześć metrów płótno może osiągnąć kwotę nawet miliona złotych. 

Obraz pochodzący z 1896 roku ma za sobą długą historię. Wykonany przez wiedeńskiego mistrza Georga Fischhofa przebywał w zbiorach cesarskiego urzędnika na dworze Franciszka Józefa. Następnie przez ponad sto lat znajdował się w prywatnych kolekcjach, trafiając w 2009 roku na wystawę w Muzeum Narodowym w Krakowie, a kilka lat później do Muzeum Zamojskiego w Zamościu. Jaką historię opowiada monumentalnych rozmiarów dzieło?

„Rejtan według Matejki” został zainspirowany obrazem „Rejtan – Upadek Polski” (1866) Jana Matejki. Cesarz Austrii zakupił dzieło polskiego mistrza i aż do odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku przebywało ono na wiedeńskim dworze. To właśnie tam zostało zauważone przez Georga Fischhofa, który podjął się jego malarskiej reinterpretacji.

Obraz przedstawia Rejtana, który sprzeciwiając się rozbiorom Polski, rozrywa koszulę w dramatycznym geście. Na płótnie Fischhofa można zauważyć także Michała Fryderyka Czartoryskiego i Michała Jerzego Poniatowskiego. Austriacki malarz przy swojej sygnaturze umieścił także skrót „n. Mat.”, który można odczytać jako “namens” (w imieniu) Matejki. 

Rejtan według Matejki, Georg Fischhof, 1896

„Rejtan – Upadek Polski” , Jan Matejko, 1866 | Źródło: Wikipedia

“Georg Fischhof był malarzem niezwykle cenionym w kręgach austriackiej arystokracji i ewidentnie podziwiającym talent przedstawiciela polskiego akademizmu. Przewidywane na aukcję dzieło jest niewątpliwie unikatowe, a jego obecność w depozytach muzealnych, na wystawach czy w publikacjach świadczy nie tylko o jego jakości artystycznej, ale i wartości jako dokumentu historii.” – komentuje Wojciech Śladowski, właściciel Polskiego Domu Aukcyjnego 

Dzieło, którego estymacja wynosi 700 000 – 1 000 000 zł zostanie wylicytowane już jutro o godz. 19:00. 

M.M

Rynek i Sztuka - logotyp

Źródło: mat. pras.

Zdj góra: „Rejtan według Matejki” (fragment) Georg Fischhof, 1896 | Źródło: mat. pras

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

rynekisztuka.pl

16.09.2021 / Analiza rynku sztuki, Dla kolekcjonerów

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.