szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Fotorelacja z Berlin Gallery Weekend 2022 

05.05.2022

Aktualności, Świat: wydarzenia, Wystawy: Europa

Kilka dni temu zakończyło się jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Europie – Berlin Gallery Weekend. Ponad 50 galerii zaprezentowało prace wybranych artystów a długie godziny otwarcia i aplikacja ułatwiająca poruszanie się po mieście umożliwiły zwiedzającym dotarcie do wielu interesujących wystaw. Przedstawiamy fotorelację Rynku i Sztuki prosto z Berlina. 

König Galerie

Jedna z najbardziej prestiżowych galerii w Berlinie (ulokowana w budynku brutalistycznego Kościoła św. Agnieszki powstałego w latach 60 XX w.) zaprezentowała indywidualne wystawy  “Unintended Beauty” Xeni Hausner oraz “Palianytsia” Zhanny Kadyrovej. Pierwsza z nich należy do najważniejszych współczesnych malarek austriackich. Prace Hausner komentują relacje piękna ze sztuką oraz kwestie związane z kobiecością i grupami etnicznymi, co jest szczególnie widoczne na wielkoformatowych obrazach w kształcie znaczków pocztowych.

Druga wystawa indywidualna – Zhanny Kadyrovej – nawiązuje do wojny w Ukrainie. Tytuł  “Palianytsia” w języku ukraińskim oznacza “chleb pszenny”. Słowo posiada także znaczenie symboliczne – Rosjanie nie potrafią wymówić go w poprawny sposób. Artystka, mierząca się z tragedią wojny, stworzyła z kamieni rzecznych bochenki chleba. Materiał, z którego wykonane są prace Kadyrovej, można odnieść zarówno do jego odporności na zniszczenia, jak i wytrwałości manifestowanej przez naród ukraiński. 

W przestrzeni wystawienniczej König Galerie prezentowana była również wystawa zbiorowa, na którą składały się prace m.in. Alicji Kwade, Michaela Sailstorfera, Norberta Bisky’ego czy Jeppe Heina.

Wystawa “Palianytsia” potrwa do 20 maja 2022 roku, a “Unintended Beauty” do 19 czerwca 2022 roku. 

alexander levy 

W galerii “alexander levy” można było podziwiać instalację niemieckiego artysty interdyscyplinarnego eksplorującego tematy związane z percepcją człowieka, naturą, technologią oraz nauką – Juliusa von Bismarcka. Tytuł “Whole Earth Archive” („Archiwum całej Ziemi”) podejmuje temat zapisu informacji o przeszłości, które znajdują się zarówno w kosmosie, jak i na Ziemi. Przestrzeń galerii została pokryta fototapetą przedstawiającą mikrofalowe promieniowanie tła (będące pozostałością po Wielkim Wybuchu). Obracająca się instalacja stworzona z kamieni i luster przywodziła na myśl asteroidy, zachęcając tym samym widza do refleksji nad tematem czasu i przestrzeni.

Wystawa zakończyła się 1 maja 2022 roku.  

KOW

Działająca od 2009 roku galeria skupia się na sztuce zaangażowanej społecznie. Podczas “Berlin Gallery Weekend” można było zobaczyć instalacje Anny Boghiguian – jednej z najważniejszych współczesnych artystek egipskich, poruszającej w swojej sztuce aspekty związane z polityką, socjologią i historią. Praca “The Silk Road” (“Jedwabny Szlak”, 2021) stworzona m.in. z jedwabiu, luster i papieru, nawiązuje do historii Jedwabnego Szlaku, który silnie wpłynął na rozwój kultury oraz ekonomii zarówno w Chinach, Japonii, Europie, jak i krajach Bliskiego Wschodu. Artystka zaprezentowała także instalacje o tytule “A Tin Drum That Has Forgotten Its Own Rhythm” (“Blaszany bębenek, który zapomniał swojego rytmu”, 2019), opowiadającą o zamkniętych pod koniec ubiegłego stulecia kopalniach w Kornwalii. Poza tym w “KOW Galerie” można podziwiać prace komentujące politykę zagraniczną Niemiec autorstwa Alice Creischer i Anny Boghiguian.

Wystawa potrwa do 25 czerwca 2022 roku. 

Galerie Nordenhake 

Galeria reprezentująca wielu międzynarodowych artystów wystawiła prace Johna Zuriera – malarza urodzonego w Kalifornii, którego monochromatyczne obrazy zostały zainspirowane kulturą Chin oraz Japonii (w tym enigmatyczną poezją haiku). Cykl “Level Distance” („Poziom odległości”) nawiązuje do chińskiej zasady kompozycyjnej pochodzącej z jedenastego wieku, którego efektem miało być wykreowanie unikalnego nastroju na obrazie. Twórczość Zuriera wywołuje spokój i zachęca do medytacyjnej kontemplacji. Tytuły niektórych prac korespondują z porami roku i naturą, jak “Blossoms fall like snow” (“Płatki spadają jak śnieg”, 2022), którego różowy odcień idealnie oddaje bajeczny efekt kwitnących wiosną drzew owocowych.

Wystawę można zobaczyć do 27 maja 2022 roku. 

Heidi

Instalacja “Draw on the wind” (“Rysuj na wietrze”, 2018) amerykańskiej twórczyni interdyscyplinarnej Joan Jonas, została zainspirowana wycieczką do Wietnamu. Jonas zalicza się do najważniejszych artystek współczesnych związanych ze sztuką wideo oraz performance (zajmując się także rysunkiem i rzeźbą). Kolorowe latawce będące częścią wystawy w “Heidi Galerie” ukazują fascynację performerki tradycjami oraz folklorem innych krajów. Oprócz instalacji galeria prezentuje także rysunki oraz wideo.

Wystawę można zobaczyć do 30 czerwca 2022 roku. 

Konrad Fischer Galerie

Bruce Nauman jest znany ze sztuki konceptualnej, na którą wywarł największy wpływ w Stanach Zjednoczonych. Jego prace zostały wyróżnione m.in. Złotym Lwem na Biennale w Wenecji (1999). Podczas Berlin Gallery Weekend “Konrad Fischer Galerie” zaprezentowała najnowszą video instalację artysty pod tytułem “Practice” (“Praktyka”), a także obszerny zbiór grafik. Do repertuaru artystycznego Neumana zalicza się wiele technik, m.in. performance, fotografia i rzeźba.

Wystawa potrwa do 27 sierpnia 2022 roku.

 

Maria Majchrowska

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Tamara Łempicka wystawa Lublin

24.03.2022 / Aktualności, Polska: wydarzenia, Wystawy: Polska

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.