szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Czołowi polscy artyści na aukcji ANS AZURA

12.05.2022

Aktualności, Domy aukcyjne na świecie, Polska: aukcje, Polska: wydarzenia

To dobry czas dla polskiej sztuki. Niedawno pisaliśmy o nowym rekordzie sprzedażowym Ewy Juszkiewicz w prestiżowym Christie’s. Jak się okazuje, to nie koniec obiecujących wieści. Już 26 maja odbędzie się aukcja online „Polscy artyści w centrum uwagi – powojenne pokolenie w Europie Środkowo-Wschodniej” organizowana przez międzynarodowy dom aukcyjny ANS AZURA. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa przedaukcyjna w dniach 19-22 maja.

Organizatorem aukcji jest założony w 2021 roku ANS AZURA. Dom aukcyjny działa przede wszystkim w formule online, ale zajmuje się również realizacją wystaw. ANS AZURA skupia się na artystach z Europy Środkowo-Wschodniej (w tym również z Polski) oraz z Bliskiego Wschodu.

“Ans Azura kładzie szczególny nacisk na powojenną oraz współczesną sztukę z perspektywy artystów, którzy dzięki zaangażowaniu i bogactwu swojej pracy, wywarli znaczący wpływ na sztukę Europy Środkowo-Wschodniej oraz Bliskiego Wschodu. Nasza platforma opiera się na trzech aspektach:  aukcjach online, sprzedaży prywatnej oraz organizacji wystaw online. Wraz ze wzrostem zainteresowania sztuką artystów pochodzących z wspomnianych regionów, mamy nadzieję, że Ans Azura stanie się pomostem pomiędzy rynkiem zachodnim, wschodnim i bliskowschodnim.  To szansa nie tylko na odkrycie bogatego dorobku sztuki, ale i okazja dla nowych odbiorców na wzięcie udziału w naszym przedsięwzięciu bez względu na to, gdzie aktualnie się znajdują” – Andreea Stanculeanu prezes domu aukcyjnego ANS AZURA.

Na aukcji „Polscy artyści w centrum uwagi – powojenne pokolenie w Europie Środkowo-Wschodniej” pojawi się szereg prac czołowych rodzimych artystów. “Peinture” Tadeusza Kantora z 1958 roku jest najdroższym wystawionym na licytację obiektem. Biorąc pod uwagę estymacje (130-150 tys. euro) obraz może zostać sprzedany za ponad pół miliona złotych. Szansę na spory wynik ma również “Abstrakcja” (1958) autorstwa Jerzego Nowosielskiegoszacuje się, że praca osiągnie cenę 50-60 tys. euro, co w przybliżeniu daje ok 250. tys. złotych. Główną stawkę zamyka “Ciepłe miejsce” (1971) Jana Dobkowskiego z estymacją wynoszącą 30-50 tys euro. Na jednej z poprzednich aukcji ANS AZURA ustanowiono rekord sprzedażowy tego artysty – “Oderwanie” (1969) zostało sprzedane za 61 tys. euro, czyli ponad 280 tys. złotych.

Na nadchodzącą aukcję trafią również prace Natalii LL, Edwarda Dwurnika, Ryszarda Winiarskiego, Jerzego Nowosielskiego, Erny Rosenstein, Łodzi Kaliskiej, Antoniego Starczewskiego, Marka Włodarskiego, Teresy Rudowicz, Tomasza Żołnierkiewicza, Jarosława Kozłowskiego, Rafała Olbińskiego, Rafała Bujnowskiego oraz Zdzisława Beksińskiego.

Na stronie internetowej organizatora www.ansazura.com 19 maja ruszy licytacja, a 26 maja o godz. 18.00 odbędzie się transmitowana na żywo aukcja. Ze względu na to, że wydarzenie odbywa się online mogą wziąć w nim udział kolekcjonerzy z całego świata.

Wystawę przedaukcyjną „Polscy artyści w centrum uwagi – powojenne pokolenie w Europie Środkowo-Wschodniej” będzie można zobaczyć w dniach 20-22 maja w Warszawie przy ul. Mysiej 3. Wernisaż odbędzie się już 19 maja o godz.17.00.

M.T

Zdjęcie góra: Ryszard Winiarski, Obiekt przestrzenny, 1977

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Roman Kaczkowski

12.05.2022 / Aktualności, Dla kolekcjonerów, Na deser

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.