szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MWW

Fotorelacja z wystawy przedaukcyjnej ANS AZURA

23.05.2022

Aktualności, Dla kolekcjonerów, Polska: aukcje, Polska: wydarzenia, Świat: aukcje

Sklep rynekisztuka

W miniony weekend miłośnicy sztuki mieli okazję zobaczyć dzieła czołowych polskich twórców – Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Jana Dobkowskiego, Natalii LL czy Edwarda Dwurnika. 19 maja w minimalistycznej przestrzeni Mysia 3 w samym centrum Warszawy odbył się wernisaż wystawy przedaukcyjnej ANS AZURA „Polscy artyści w centrum uwagi – powojenne pokolenie w Europie Środkowo-Wschodniej”. Na wydarzeniu obecni byli między innymi Anna Niemczycka-Gottfried – założycielka i redaktor naczelna Rynku i Sztuki oraz Rafał Kamecki – założyciel i prezes portalu rynku sztuki Artinfo.pl. Aukcja prezentowanych prac odbędzie się 26 maja na stronie internetowej www.ansazura.com. 

ANS AZURA to dom aukcyjny założony w 2021 roku będący jednocześnie platformą internetową służąca do sprzedaży dzieł sztuki. Głównym celem inicjatywy jest tworzenie aukcji i wystaw dedykowanych krajom Europy Środkowo-Wschodniej i Bliskiego Wschodu. Założycielkami ANS AZURA są Suzana Vasilescu – historyczka sztuki, marszandka, założycielka i dyrektorka galerii sztuki współczesnej SUPRAINFINIT oraz Andreea Stanculeanu, marszandka i założycielka Galerii Sztuki Współczesnej Sector 1 w Bukareszcie. Wsparcie merytoryczne zapewniła Weronika Burgess – polska ekspertka sztuki, która kierowała zespołem przy pracy nad nadchodzącą aukcją.

ANS AZURA Kantor

Widok wystawy przedaukcyjnej ANS AZURA, ansazura.com, Kantor, Peniture

Reżyser, scenograf, malarz, aktor, wykładowca – Tadeusz Kantor (1915-1990) to człowiek wielu talentów i jeden z najważniejszych polskich artystów. Malował obrazy figuratywne, tworzył asamblaże i ambalaże, był także autorem happeningów, który na rodzimy grunt przenosił nowe kierunki artystyczne. Lata 40. i 50. w światowej sztuce zostały zdominowane przez action painting. Kantor był wówczas zainspirowany malarstwem taszystowskim, czyli pojęciem synonimicznym dla sztuki informel i europejskim odpowiednikiem ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Zaprezentowana na wystawie praca “Peniture” (1958) jest wyrazem spontanicznego, zmechanizowanego ruchu, pozbawionego intencjonalności gestu artysty, który łączy przypadkowość z emocjonalnym uzewnętrznieniem.

ANS AZURA Nowosielski

Widok wystawy przedaukcyjnej ANS AZURA, ansazura.com, Nowosielski, Abstrakcja

Równie bogatą i różnorodną aktywnością artystyczną może poszczycić się Jerzy Nowosielski (1923-2011), który efektywnie łączył życie artystyczne z duchowym, rolę malarza i ikonografa. Na ostateczny kształt stylu artysty największy wpływ miała sztuka sakralna. Wcześniej – na przełomie lat 40. i 50. – artysta eksperymentował z formą i poszukiwał własnej artystycznej ścieżki tworząc między innymi abstrakcje geometryczne, które dziś są jednymi z najbardziej poszukiwanych prac Nowosielskiego. “Abstrakcja” (1958) jest przykładem autorskiego, poetyckiego i pełnego harmonii podejścia do kompozycji, barw oraz figur.

ANS AZURA WINIARSKI

Widok wystawy przedaukcyjnej ANS AZURA, ansazura.com. Winiarski, Obiekt przestrzenny

W twórczości Ryszarda Winiarskiego (1936-2006) nauka splata się ze sztuką, teoria przypadku z konstruktywizmem. Wpływ na wyjątkowy styl artysty miała edukacja. Najpierw odebrał wykształcenie na Politechnice Warszawskiej (mechanika precyzyjna), a później studiował malarstwo pod okiem Aleksandra Kobzdeja na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tłumaczył nauki ścisłe na język sztuki, a cechą charakterystyczną jego minimalistycznego, uproszczonego stylu stał się wszechobecny w jego pracach układ czarnych i białych kwadratów. “Obiekt przestrzenny” (1977) – jak już sama nazwa wskazuje- to jedna z instalacji przestrzennych Winiarskiego będące efektem eksperymentów z perspektywą i trójwymiarowości. 

ANS AZURA Dwurnik

Widok wystawy przedaukcyjnej ANS AZURA, ansazura.com, Dwurnik, Plac Zwycięstwa

Na wystawie pojawiły się również dwie prace autorstwa Edwarda Dwurnika (1943-2018) – “Dlaczego zginął Sikorski?” (1983) oraz “Plac Zwycięstwa” (1982). Artysta był niezwykle płodny – stworzył ponad 3 tys. obrazów i 10 tys. rysunków. Wielką inspirację dla malarza stanowił Nikifor, co znajdowało swoje odzwierciedlenie w charakterystycznym stylu Dwurnika – rysunkowym, podszytym prymitywizmem, realistycznie groteskowym. Warto podkreślić, że w latach 80. twórczość Dwurnika wyrażała społeczne niepokoje związane ze zmianami w kraju, zwłaszcza w kontekście wydarzeń z Sierpnia 1980 i stanu wojennego. “Dlaczego zginął Sikorski?” to scena rodzajowa będąca wyrazem szacunku dla klasy robotniczej, a “Plac Zwycięstwa” jest bezpośrednim nawiązaniem do historii miasta.

Po raz kolejny ANS AZURA prezentuje prace Jana Dobkowskiego (1942-) – artysty obdarzonym niezwykle wyrazistym wizualnie stylem. Na aukcji „Polscy artyści w centrum uwagi – powojenne pokolenie w Europie Środkowo-Wschodniej” można było zobaczyć “Ciepłe Miejsce” (1971), a na zeszłorocznej wystawie przedaukcyjnej – “Inna perspektywa. Sztuka powojenna w Europie Środkowej i Wschodniej” – “Oderwanie” (1969), które ustanowiło rekord sprzedażowy dla artysty. Obraz osiągnął wynik 61 tys. euro, czyli ponad 280 tys. złotych.

 

M.T

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Ryszard Winiarski,

12.05.2022 / Aktualności, Domy aukcyjne na świecie, Polska: aukcje, Polska: wydarzenia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.