szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Austriackie muzeum stokenizowało sztukę Egona Schiele

03.06.2022

Aktualności, Świat: wydarzenia

ART KONSULTACJE PREMIUM

Wiedeńskie Muzeum Leopoldów stokenizowało dwadzieściacztery prace Egona Schiele. Aukcja sztuki NFT zakończyła się 26 maja 2022. Środki ze sprzedaży zostaną przeznaczone na poszerzenie zbiorów muzeum oraz prace konserwatorskie nad odkrytym niedawno obrazem artysty. 

Tokenizacja sztuki przez prestiżowe instytucje kultury nie jest niczym nowym. Już wiosną 2021 roku florencka Uffizi stworzyła NFT obrazu Michała Anioła, a Muzeum Brytyjskie sprzedało niewymienialny token “Wielkiej fali w Kanagawie” za 45 tys. dolarów. Powstały w czasie pandemii trend zapewnił wielu placówkom wsparcie finansowe i z powodzeniem jest kontynuowany do dzisiaj. 

W ślady za innymi instytucjami kultury poszło także Wiedeńskie Muzeum Leopoldów, w którym znajduje się obecnie największa kolekcja prac Egona Schiele – wybitnego twórcy, którego ekspresyjna sztuka wyrosła na gruncie secesji i przyjaźni z Gustavem Klimtem. 

Austriackie muzeum zebrało środki na konkretny cel – renowację niedawno odkrytego obrazu Egona Schiele. Malowidło zatytułowane “Leopold Czihaczek przy pianinie” pochodzi z 1907 roku i przedstawia wujka artysty. Jak podaje „artnet” – ostatnia wzmianka o dziele uznanym za zaginione, pojawiła się w catalogue raisonné pół wieku temu. Obraz przebywał w prywatnych kolekcjach i został odkryty na nowo ze względu na wymagane prace konserwatorskie. Obecny właściciel zdecydował się wypożyczyć dzieło Wiedeńskiemu Muzeum Leopoldów na okres pięciu lat. 

M.M.

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

29.10.2012 / Ciekawostki

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.