szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

“Park w Duboju” – obraz odnaleziony po latach. Opowiada Roman Kaczkowski

07.06.2022

Aktualności, Ciekawostki

Poradnik o rynku sztuki

Jest 1897 rok. Karol Szlenkier – największy przemysłowiec drugiej połowy XIX wieku – zaprasza do swojego majątku ziemskiego w Duboju (na terenie dzisiejszej Białorusi) nikomu nie znanego artystę – Józefa Pankiewicza. Twórca zostaje sprowadzony w celu namalowania pejzażu przedstawiającego majątek w Duboju. Efektem kilku dni pracy jest widok Parku wraz z Kaplicą. Pankiewicz maluje obraz w charakterystycznej dla siebie ciemnej kolorystyce, nawiązującej do nokturnów, wyśmiewanych wówczas przez krytykę, a przez Szlenkiera hołubionych.

Józef Pankiewicz, Park w Duboju

Józef Pankiewicz, Park w Duboju, 1897 r. | źródło: Wikipedia | Obraz jest dziś częścią stałej ekspozycji w Muzeum Narodowym w Warszawie

Mijają dwa lata, jest 1899 rok. Majątek przejmuje starsza córka Szlenkierów, która na sześćdziesiąte urodziny postanawia sprezentować ojcu kolejny obraz ukazujący park w Duboju. Pankiewicz zostaje zaproszony do posiadłości po raz drugi. Maluje bliźniacze przedstawienie, które w dniu urodzin Karola zawiśnie w Pałacu Szlenkierów w Warszawie (dziś ambasada Włoch na Placu Dąbrowskiego 6). Kilka miesięcy później solenizant umiera. Obraz przez kolejne kilkadziesiąt lat znajduje się w warszawskiej lokalizacji.

Park w Duboju

Park w Duboju, zdj: Walery Mickiewicz | źródłó: Wikipedia

W 1910 roku jedna z córek Szlenkiera – Wanda – przeprowadza się do Krakowa zabierając ze sobą nową wersję obrazu jako wiano małżeńskie. W 1933 roku odbywa się wystawa retrospektywna, na której wystawiony zostaje “Park w Duboju” z kolekcji krakowskiej. Wówczas dzieło jest widziane po raz ostatni.

Podczas Sonderkommando Aktion umiera Wanda wraz z mężem, a z życiem uchodzi córka Hanna. Po wojnie obraz jest uznany za zaginiony. Powstaje na jego temat kilka artykułów, prowadzone są poszukiwania. Bezskutecznie.

W 2019 roku obraz odnaleziono wręcz od niechcenia w jednym z podkrakowskich domów. Przez kilkadziesiąt lat znajdował się w schowku na narzędzia. Właściciele nie zdawali sobie sprawy z jego wartości historycznej. Co ciekawe, wszystkie obrazy z majątku w Duboju oraz z pałacu Szlenkierów bezpośrednio po wojnie trafiły do Muzeum Narodowego.

Józef Pankiewicz, Park w Duboju, 1899 r.

Józef Pankiewicz, Park w Duboju, 1899 r. | źródło: kolekcja prywatna

Wkrótce zaginiona wersja Parku dołączy do kolekcji, z którego została wyjęta ponad 100 lat temu.

Rynek i Sztuka - logotyp

Roman KaczkowskiRoman Kaczkowski, ekspert rynku sztuki
Ukończył historię sztuki na UJ, studia poświęcił na zgłębianie tajemnic rynku sztuki. Tej tematyce też poświęcił swoją prace magisterską. Po studiach rozpoczął pracę w instytucjach polskiego rynku sztuki. W pierwszej kolejności w galerii Piotra Nowickiego, następnie wydawnictwo Art&Business, by w końcu rozwinąć swoje umiejętności w domu aukcyjnym DESA Unicum, gdzie przez 6 lat zajmował się doradztwem w zakresie inwestowania w dzieła sztuki, budowania kolekcji dzieł sztuki. Od dwóch lat realizuje swój własny projekt ARX Gallery, która zajmuje się najlepszą klasyką polskiej sztuki powojennej.

 

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.