szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

“Park w Duboju” – obraz odnaleziony po latach. Opowiada Roman Kaczkowski

07.06.2022

Aktualności, Ciekawostki

ART KONSULTACJE PREMIUM

Jest 1897 rok. Karol Szlenkier – największy przemysłowiec drugiej połowy XIX wieku – zaprasza do swojego majątku ziemskiego w Duboju (na terenie dzisiejszej Białorusi) nikomu nie znanego artystę – Józefa Pankiewicza. Twórca zostaje sprowadzony w celu namalowania pejzażu przedstawiającego majątek w Duboju. Efektem kilku dni pracy jest widok Parku wraz z Kaplicą. Pankiewicz maluje obraz w charakterystycznej dla siebie ciemnej kolorystyce, nawiązującej do nokturnów, wyśmiewanych wówczas przez krytykę, a przez Szlenkiera hołubionych.

Józef Pankiewicz, Park w Duboju

Józef Pankiewicz, Park w Duboju, 1897 r. | źródło: Wikipedia | Obraz jest dziś częścią stałej ekspozycji w Muzeum Narodowym w Warszawie

Mijają dwa lata, jest 1899 rok. Majątek przejmuje starsza córka Szlenkierów, która na sześćdziesiąte urodziny postanawia sprezentować ojcu kolejny obraz ukazujący park w Duboju. Pankiewicz zostaje zaproszony do posiadłości po raz drugi. Maluje bliźniacze przedstawienie, które w dniu urodzin Karola zawiśnie w Pałacu Szlenkierów w Warszawie (dziś ambasada Włoch na Placu Dąbrowskiego 6). Kilka miesięcy później solenizant umiera. Obraz przez kolejne kilkadziesiąt lat znajduje się w warszawskiej lokalizacji.

Park w Duboju

Park w Duboju, zdj: Walery Mickiewicz | źródłó: Wikipedia

W 1910 roku jedna z córek Szlenkiera – Wanda – przeprowadza się do Krakowa zabierając ze sobą nową wersję obrazu jako wiano małżeńskie. W 1933 roku odbywa się wystawa retrospektywna, na której wystawiony zostaje “Park w Duboju” z kolekcji krakowskiej. Wówczas dzieło jest widziane po raz ostatni.

Podczas Sonderkommando Aktion umiera Wanda wraz z mężem, a z życiem uchodzi córka Hanna. Po wojnie obraz jest uznany za zaginiony. Powstaje na jego temat kilka artykułów, prowadzone są poszukiwania. Bezskutecznie.

W 2019 roku obraz odnaleziono wręcz od niechcenia w jednym z podkrakowskich domów. Przez kilkadziesiąt lat znajdował się w schowku na narzędzia. Właściciele nie zdawali sobie sprawy z jego wartości historycznej. Co ciekawe, wszystkie obrazy z majątku w Duboju oraz z pałacu Szlenkierów bezpośrednio po wojnie trafiły do Muzeum Narodowego.

Józef Pankiewicz, Park w Duboju, 1899 r.

Józef Pankiewicz, Park w Duboju, 1899 r. | źródło: kolekcja prywatna

Wkrótce zaginiona wersja Parku dołączy do kolekcji, z którego została wyjęta ponad 100 lat temu.

Rynek i Sztuka - logotyp

Roman KaczkowskiRoman Kaczkowski, ekspert rynku sztuki
Ukończył historię sztuki na UJ, studia poświęcił na zgłębianie tajemnic rynku sztuki. Tej tematyce też poświęcił swoją prace magisterską. Po studiach rozpoczął pracę w instytucjach polskiego rynku sztuki. W pierwszej kolejności w galerii Piotra Nowickiego, następnie wydawnictwo Art&Business, by w końcu rozwinąć swoje umiejętności w domu aukcyjnym DESA Unicum, gdzie przez 6 lat zajmował się doradztwem w zakresie inwestowania w dzieła sztuki, budowania kolekcji dzieł sztuki. Od dwóch lat realizuje swój własny projekt ARX Gallery, która zajmuje się najlepszą klasyką polskiej sztuki powojennej.

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.