szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Polski pawilon na NordArt 2022

08.06.2022

Aktualności, Świat: wydarzenia, Wystawy: Świat

4 czerwca rozpoczęła się międzynarodowa wystawa sztuki współczesnej NordArt 2022 w Kunstwerk Carlshütte w Buedelsdorfie. Jednym z głównych punktów programu będzie projekt poświęcony polskiej sztuce. Wystawa będzie czynna dla zwiedzających do 9 października.

NordArt 2022 to okazja do zobaczenia prac aż 200 współczesnych artystów z całego świata. Inicjatywa ta niejednokrotnie przekracza granice kulturowe i tożsamościowe tworząc otwartą, różnorodną i pełną równowagi przestrzeń sztuki. NordArt – organizowane od 1999 roku – to jedna z największych wystaw sztuki współczesnej na terenie Europy. Kuratorami wydarzenia są Wolfgang Gramm oraz Inga Aru.

Na NordArt nie zabraknie także rodzimych akcentów. Głównym bohaterem tegorocznej edycji będzie polski pawilon pod hasłem “Ponad granicami”, który przedstawia i łączy sztukę różnych pokoleń artystów. Wśród zaprezentowanych 26 twórców znalazły się nazwiska takie jak Magdalena Abakanowicz, Natalia LL, Paweł Wocial & Kamila Tuszyńska, Sylwester Ambroziak, Michał Jackowski czy Łukasz Patelczyk. Kuratorem wystawy jest prof. Jan Wiktor Sienkiewicz, a patronat nad nią objął Paweł Jaworski – konsul generalny RP w Hamburgu. 

NordArt skupia artystów z całego świata. W ramach wystawy „So Far – So Near“ zostaną zaprezentowane prace najbardziej znanych chińskich artystów współczesnych (m.in. Fu Yuxiang, Zeng Chenggang, Wang Xiaosong, Qin Chong, Chang Lei). „Intervening Spaces“ to specjalny projekt zrealizowany przez twórców z Mongolii, a wśród nich Unen Enkh, Duulal Damdin, Munkhtuya Alyeksandr. 

Wystawy odbywają się w wyjątkowej przestrzeni Kunstwerk Carlshütte – dawnej odlewni żelaza, która dziś jest zabytkiem przemysłowym. To historyczny kompleks, na który składają się budynki, hale oraz park. Obecnie pełni funkcje kulturalne, jest miejscem nie tylko wystaw, ale i koncertów, pokazów tearalnych i filmowych.

M.T

Rynek i Sztuka - logotyp

Zdj góra: Paweł Wocial & Kamila Tuszyńska, Dziewczyna, 2014 | źrodło: nordart.de

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Małgorzata Mirga-Tas Biennale

26.04.2022 / Aktualności, Polska: wydarzenia, Świat: wydarzenia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.