szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Janusz Lewandowski Laureatem Nagrody im. Jana Cybisa za rok 2021

28.06.2022

Aktualności, Kolekcjonowanie, Polska: wydarzenia

Poznaliśmy laureata Nagrody im. Jana Cybisa za rok 2021. Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków przyznał wyróżnienie Januszowi Lewandowskiemu w listopadzie. Artysta zmarł w styczniu tego roku. Przed śmiercią został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis”. W październiku odbędzie się specjalna wystawa poświęcona twórczości Lewandowskiego – „Po zmierzchu”.

Janusz Lewandowski (1937-2022) był malarzem, aktywnym uczestnikiem życia artystycznego i laureatem licznych nagród (m.in. Nagroda im. Wojciecha Hasiora oraz orderu „Zasłużony dla państwa polskiego i polskiej kultury”. W 1964 roku ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Artura Nachta-Samborskiego. W zeszłym roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

„Urodziłem się na ziemi mazowieckiej tuż przed zmierzchem. W ziemi, która w swej podmiotowości jest intensywna. To wystarcza do zachowania swojego istnienia w pewnej gamie duchowości. Wynika z tego i to, że nie grozi mi wielość wyborów w magmie trendów i postmodernistycznej ironii. Wkomponowany jestem bowiem w pewien układ jedności, w pewną harmonię. One chronią mnie przed mamiącymi podszeptami destrukcji. Skazany za to jestem na ciągłe doświadczanie i ocalanie tych nabytych wartości, które kształtowały się w czasach dzieciństwa, trwożnym okresie doznań, olśnień i widzenia bezpośredniego. Jednak teraz, doświadczenia te przeniknięte są bojaźnią i melancholią. Oto moja biografia” – powiedział Janusz Lewandowski.

Janusz Lewandowski

Janusz Lewandowski, zdjęcie artysty | źródło: mat. pras.

W malarstwie Lewandowskiego można zauważyć wpływy romantyzmu, malarstwa młodopolskiego, symbolizmu czy ekspresjonizmu. Bohaterami tworzonych przez niego mazowieckich pejzaży są pojedyncze osoby, najczęściej bardzo młodzi lub starzy ludzie pogrążeni w smutku i melancholii, a także postacie nawiązujące do motywów biblijnych i mitologicznych. Obrazy artysty wyróżnia asymetryczna kompozycja pustych przestrzeni, niska linia horyzontu oraz przygaszona tonacja barw.

„Po zmierzchu” to przekrojowa wystawa dorobku artystycznego Lewandowskiego. Sam tytuł odsyła nie tylko do symbolicznej warstwy obrazów artysty, ale i jego śmierci, a całe przedsięwzięcie nosi autobiograficzne tony. Wystawa odbędzie się w Galerii Domu Artysty Plastyka w Warszawie w dniach 7-30 października.

Nagroda im. Jana Cybisa – przyznawana od 1973 roku przez Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków to jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie malarstwa. Nagroda została ustanowiona w rocznicę śmierci Jana Cybisa – malarza, pedagoga i reprezentant koloryzmu, będąc uhonorowaniem jego wkładu w rozwój polskiej sztuki. W 1995 roku za sprawą wyróżnienia Ryszarda Winiarskiego nagroda otworzyła się na inne nurty i style. Wśród laureatów znajdziemy nazwiska takie jak Erna Rosentain, Jerzy Nowosielski czy Wojciech Fangor.

M.T

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.