szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MWW

Giełda Papierów Wartościowych rozpoczyna tokenizację dzieł sztuki

12.07.2022

Aktualności, Polska: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

5 lipca na na konferencji „Dzień z kulturą na GPW” zapowiedziano nowy projekt Giełdy Papierów Wartościowych – Private Market. Celem inicjatywy jest stworzenie specjalnej platformy dedykowanej inwestorom indywidualnym opartej na technologii blockchain. To kolejny krok Grupy Kapitałowej GPW na drodze do dywersyfikacji biznesu oraz budowaniu produktów technologicznych.

Głównym założeniem Private Market jest tokenizacja aktywów niefinansowych oraz zainteresowanie inwestorów sektorem sztuki. Podejście Giełdy Papierów Wartościowych do rynku sztuki dąży do analogicznej sytuacji, która ma miejsce na rynku kapitałowym. Wśród korzyści twórcy inicjatywy wymieniają zwiększenie transparentności tego segmentu oraz zmniejszenie bariery wejścia dla nowych, początkujących kolekcjonerów o mniejszym zapleczu finansowym. 

Private Market ma stworzyć wszystkim Polakom szansę na inwestowanie w sztukę w celach biznesowych. Nowe technologie umożliwiają łatwe dotarcie do szerszego grona odbiorców. Dzięki cyfrowym źródłom dystrybucji dzieł sztuki przygodę z kolekcjonowaniem może rozpocząć każda osoba zainteresowana nie tylko światem artystycznym, ale i finansowym, pragnąca nabyć doświadczenie inwestycyjne. 

Już w 2021 roku w  trakcie trwania 18. Warszawskich Targów Sztuki Giełda Papierów Wartościowych oficjalnie zapowiedziała działania dotyczące tokenizacji dzieł sztuki. Doszło wówczas również do przełomowej transakcji na polskim rynku sztuki – po raz pierwszy w historii zorganizowano aukcję NFT, a rzeźba Tomasza Górnickiego została sprzedana za 265 tys. złotych.

Testowe uruchomienie projektu Private Market, a więc i pierwsze, próbne tokenizacje przewidziano na koniec 2022 roku.

 

M.T

Rynek i Sztuka - logotyp

 

Zdj góra: źródło – Canva

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Ryszard Winiarski

24.06.2022 / Aktualności, Analiza rynku sztuki, Kolekcjonowanie

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.