szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Imponująca sprzedaż Alfreda Wierusza-Kowalskiego w Sotheby’s

13.07.2022

Aktualności, Świat: aukcje

Imponujący wynik aukcyjny Alfreda Wierusza-Kowalskiego na europejskim rynku sztuki. Obraz „Powrót do domu!” został sprzedany za ponad 1,6 mln złotych (283,5 tys. funtów) za pośrednictwem londyńskiego oddziału Sotheby’s. Aukcja „European & British Art, Part I” odbyła się 13 lipca. Początkowa estymacja wynosiła 250,000 – 350,000 funtów.

Alfred Wierusz-Kowalski (1849-1915) zalicza się do tzw. szkoły monachijskiej i reprezentował w malarstwie realizm. Mieszkał i tworzył w Bawarii. W 1872 rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie, które następnie kontynuował w Monachium.

Alfred Wierusz-Kowalski rekord

Alfred Wierusz-Kowalski, „Powrót do domu!” | źródło: Sotheby’s

Prace artysty znajdują się w kolekcjach i muzeach na całym świecie m.in. w Dreźnie, Monachium, Antwerpii, Berlinie czy Stanach Zjednoczonych. Pod koniec życia jego aktywność artystyczna przyjęła wymiar niemal rzemieślniczy. Wierusz-Kowalski w związku z wielką popularnością swoich obrazów otworzył specjalną pracownię, w której na masową wykonywano (przy udziale młodych malarzy) kopie jego dzieł.

Artysta zasłynął z tworzenia charakterystycznych, wysoko realistycznych scen rodzajowych. Wierusz-Kowalski na swoich obrazach ukazywał codzienne sytuacje, zwłaszcza momenty takie jak polowania, podróże saniami, ataki dzikich zwierząt. W jego twórczości dominowały scenerie zimowe i jesienne, a sam artysta wyróżniał się niezwykłą dbałością o detal, ruch i ekspresję przedstawienia.

„Wierusz-Kowalski od lat regularnie pojawia się na aukcjach organizowanych przez najważniejsze domy aukcyjne – Christie’s i Sotheby’s. Ceny jego dzieł w ostatnich latach dynamicznie wzrosły na rodzimym rynku. W 2018 roku w Sopockim Domu Aukcyjnym sprzedano obraz zatytułowany „Rekwizycja” za 1,2 mln złotych (po uwzględnieniu opłaty aukcyjnej) ustanawiając tym samym ówczesny rekord dla tego podmiotu. Zaledwie 3 lata później, w 2021 roku wynik ten został przebity przez „Ułanów odpoczywających przed chatą” wylicytowanych za 1,56 mln złotych” – Roman Kaczkowski, ekspert rynku sztuki.

M.T

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

23.08.2019 / Analiza rynku sztuki, Artysta tygodnia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.