szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Nie żyje Stefan Gierowski 

17.08.2022

Aktualności, Polska: wydarzenia

14 sierpnia 2022 roku zmarł Stefan Gierowski – malarz, rysownik i wykładowca akademicki. O śmierci artysty poinformowała Fundacja Stefana Gierowskiego. Odszedł w wieku 97 lat. 

„Nierówności gór świętokrzyskich powodowały różne układy poletek, wyróżniających się kolorem upraw. To zostało w pamięci podobnie jak blask bieli przed burzą lub smugi ulewnego deszczu. Ta ziemia, te doznania skojarzone z abstrakcyjnym myśleniem powstawały na konstrukcji zamkniętych podziałów logiki rzeczywistości. Gdzie abstrakcja a gdzie konkret? – rodzi się takie pytanie szukając malarskiej prawdy. A nad wszystkim jest płótno obrazu, farby – dlaczego tą drogą powstaje? Kocham życie” (Stefan Gierowski, 2020, źródło: Fundacja Stefana Gierowskiego, Facebook)

Stefan Gierowski (1925-2022) był jednym z przedstawicieli malarstwa awangardowego, przez większość swojego życia zajmował się abstrakcją –  na jej rzecz porzucił w latach 50. XX wieku sztukę figuratywną. Równolegle studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz kształcił się na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Inspirował się informelem i unizmem, a wszystkie swoje prace oznaczał rzymską numeracją. Z wielką dbałością podchodził do kompozycji kolorystycznej, faktury dzieła, a motywem przewodnim jego obrazów stało się napięcie między ruchem, światłem i przestrzenią.

Stefan Gierowski

Stefan Gierowski. Fragment VII, wystawa, 2020, fot. Adam Gut | źródło: dzięki uprzejmości Fundacji Stefana Gierowskiego

Gierowski był laureatem Nagrody im. Jana Cybisa (1980) oraz Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego (2005). W 1997 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2005 – Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Prace Gierowskiego wystawiane były na całym świecie w tym m.in. na V Biennale di w San Marino (1965), I Triennale Sztuki w Nowym Delhi (1968), Biennale Sztuki w Wenecji (1968).

M.T

 

 

 

Zdj góra: Stefan Gierowski, źródło: Fundacja Stefana Gierowskiego | źródło: dzięki uprzejmości Fundacji Stefana Gierowskiego

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Ryszard Winiarski

24.06.2022 / Aktualności, Analiza rynku sztuki, Kolekcjonowanie

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.