szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Aukcja kolekcji Paula Allena najdroższą w historii rynku sztuki

10.11.2022

Aktualności, Rekordy aukcyjne, Świat: aukcje, Światowe

Sklep rynekisztuka

9 i 10 listopada dom aukcyjny Christie’s wylicytował kolekcję Paula Allena. Już pierwszego dnia obrót wyniósł ponad 1,5 miliarda dolarów, dając rekordowy na rynku aukcyjnym wynik. Ceny aż pięciu obrazów przekroczyły próg 100 milionów dolarów. Które dzieła sprzedały się najdrożej? 

Zmarły w 2018 roku Paul Allen, oprócz współtworzenia Microsoftu wraz z Billem Gatesem, znany był także z działalności filantropijnej oraz zamiłowania do sztuki. W kolekcji obejmującej dzieła tworzone na przestrzeni ostatnich 500 lat, posiadał prace największych klasyków, a jej szacunkowa wartość wynosiła miliard dolarów. Mimo przewidywanych rekordów, wyniki nowojorskiej aukcji “Wizjoner: kolekcja Paula G. Allen’a” znacząco przewyższyły estymacje, dając spektakularny obrót. 

„Nigdy wcześniej nie mieliśmy aukcji, na której więcej niż dwa obrazy przekroczyłyby próg 100 mln dolarów. Dziś wieczorem jest ich pięć. Cztery z nich to arcydzieła ojców modernizmu – Cezanne’a, Seurata, Van Gogha i Gauguina.” – skomentował Max Carter (wiceprzewodniczący ds. sztuki XX i XXI wieku) z Christie’s.

Przedstawiamy listę najdrożej sprzedanych obrazów z kolekcji Paula Allena:

1. 149,2 mln dolarów – George Seurat, „Modelki” (wersja mniejsza)

Rekordowy wynik należy do obrazu „Modelki” (39.3 na 50 cm) George’a Seurat’a. Większa wersja dzieła (mierząca ponad dwa metry szerokości i wysokości) znajduje się Barnes Collection w Filadelfii. Seurat był jednym z przedstawicieli neoimpresjonizmu francuskiego i twórcą pointylizmu. Nowatorska technika artysty polegała na gęstym rozmieszczaniu różnobarwnych punktów i kresek budujących kompozycję obrazu. Dzieło „Modelki” z 1888 roku, przedstawia trzy nagie kobiety na tle innego malowidła artysty – „Niedzielnego popołudnia na wyspie Grande Jatte” (będącego jego najbardziej rozpoznawalną pracą).

Kolekcja Paula Allena

George Seurat, „Modelki” | źródło: Christie’s

2. 137,8 mln dolarów – Paul Cezanne, „Góra Sainte-Victoire”

Na drugim miejscu plasuje się dzieło jednego z trzech głównych postimpresjonistów, który wraz z Paulem Gauguinem i Vincentem van Goghem wywarli znaczący wpływ na zwrot formalnych założeń malarstwa w stronę rewolucyjnego kubizmu. Paul Cézanne był samoukiem, a jego indywidualne podejście do zasad, przyczyniło się do wielu zmian w sztuce. Będące przedmiotem aukcji dzieło „Góra Sainte-Victoire” przedstawia umiłowany przez artystę pejzaż – górę w południowej Francji. Cézanne stworzył ok. trzydziestu prac obrazujących ten motyw.

Paul Cezanne

Paul Cezanne, La montagne Sainte-Victoire, olej na płótnie, 1888-1890 | źródło: Christie’s / Paul G. Allen Estate

3. 117,2 mln dolarów – Vincent van Gogh, „Sad z cyprysami”

Ponad sto milionów dolarów osiągnęła praca artysty, który za życia sprzedał prawdopodobnie jeden obraz, a jego twórczość przez długi czas pozostawała niezauważona. „Sad z cyprysami” został namalowany we francuskim Arles, gdzie Vincent van Gogh mieszkał przez ponad rok, tworząc w tym okresie wiele znanych dzieł, m.in. “Taras kawiarni w nocy” czy “Gwiaździstą noc nad Rodanem”.

Vincent van Gogh

Vincent van Gogh, „Sad z cyprysami” | źródło: Christie’s

4. 105,7 mln dolarów – Paul Gauguin, „Macierzyństwo II”

Obraz Gauguina – nazywanego (jednym) z ojców współczesnego malarstwa – powstał w 1899 roku na Tahiti. Artysta poszukujący pierwotnego kontaktu z naturą, przebywał na egzotycznej wyspie przez kilka lat. W tym czasie związał się z (młodszą od siebie o trzy dekady) trzynastolatką, co negatywnie naznaczyło odbiór jego artystycznej osobowości. Obraz „Macierzyństwo II” przedstawia trzy Tahitanki odziane w kolorowe, odsłaniające klatkę piersiową – szaty.

Paul Gauguin

Paul Gauguin, „Macierzyństwo II” | źródło: Christie’s

5. 104,6 mln dolarów – Gustav Klimt „Brzozowy las”

Piątą pracą, która przekroczyła próg 100 mln dolarów, był „Brzozowy las” jednego z najwybitniejszych przedstawicieli secesji i art nouveau – Gustava Klimta. Namalowany w 1905 roku obraz przedstawia jesienny las w charakterystycznych dla malarza – ciepłych, złotych barwach. Dzieło jest najdrożej sprzedanym obrazem artysty na aukcji.

Gustav Klimt

Gustav Klimt „Brzozowy las” | źródło: Christie’s

W kolekcji Allena pojawił się także polski akcent – sprzedany za 277 tys. dolarów obraz Romana Opałki “Chronom IV” ponad dwukrotnie przebił górną estymację w wysokości 120 tys. dolarów.

Roman Opałka

Roman Opałka, “Chronom IV” | źrodło: Christie’s

Obroty aukcyjne z dnia 9 listopada wyniosły (rekordowe) 1,5 miliarda dolarów oraz niemal 116 mln dolarów kolejnego dnia. Wszystkie obiekty zostały wylicytowane, a zysk ze sprzedaży (zgodnie z życzeniem zmarłego Allena) zostanie przekazany na działania filantropijne. Końcowy wynik czyni kolekcję Paula Allena najdroższą w historii światowego rynku sztuki.

Maria Majchrowska

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.