szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz w Tate Modern

16.11.2022

Aktualności, Świat: wydarzenia, Wystawy: Świat

Sklep rynekisztuka

Prace Magdaleny Abakanowicz w zeszłym roku biły rekordy na polskim rynku sztuki. Niedawno prestiżowe brytyjskie muzeum Tate Modern w Londynie zapowiedziało wystawę poświęconą polskiej rzeźbiarce. Otwarcie wystawy zaplanowano na 17 listopada bieżącego roku. 

Zgodnie z zapewnieniami organizatorów przestrzeń budynku Blavatnik zamieni się w las wypełniony „tkanymi rzeźbami” (i jednocześnie znakiem rozpoznawczym artystki) – abakanami. Na londyńskiej wystawie zostaną zaprezentowane również rysunki artystki, a tematem przewodnim będzie próba zmierzenia się z formą – moment przejściowy między dwuwymiarową tkaniną a trójwymiarową rzeźbą. Ekspozycja potrwa do 21 maja 2023 roku.

„W ostatnich latach pozycja Magdaleny Abakanowicz na rynku sztuki umocniła się. Tylko w zeszłym roku miały miejsce dwie ważne aukcje. Abakanowicz stała się pierwszą artystką w Polsce, której praca przekroczyła próg 10 mln złotych. W październiku 2021 roku „Tłum III” (1989) liczący 50 figur został sprzedany za 13,2 mln złotych (z uwzględnieniem opłaty aukcyjnej). Zaledwie dwa miesiące później – w grudniu – ustanowiono nowy rekord dla Abakanowicz. „Bambini” (1998-1999) osiągnęło na aukcji kwotę 13,6 mln złotych. Na monumentalną realizację składają się 83 figury przedstawiające postacie dziecięce.” – Roman Kaczkowski, ekspert rynku sztuki.

Magdalena Abakanowicz (1930-2017) jest jedną z najważniejszych i najbardziej wpływowych postaci polskiej sztuki współczesnej. Artystka uprawiała przede wszystkim rzeźbę, choć na początku swojej kariery zajmowała się również malarstwem. Nowatorskie podejście Abakanowicz do formy zaowocowało stworzeniem abakanów – monumentalnych kompozycji przestrzennych z tkaniny. 

Dalsze eksperymenty z formą doprowadziły do powstania zespołów rzeźb figuralnych. Do najbardziej rozpoznawalnych zalicza się tworzone od lat 80. XX wieku „Tłumy”, na które składają się charakterystyczne figury pozbawione głów wykonane z worków jutowych i żywicy. Prace Abakanowicz wystawiane były na całym świecie w tym m.in. na Biennale Sztuki w Wenecji oraz Biennale Tkaniny w Lozannie. Projekty artystki można znaleźć również w przestrzeni miejskiej w wielu krajach w tym m.in. „Negev” (1987) w Izraelu, „Przestrzeń smoka” (1988) w Korei Południowej oraz „Zastygłe” (1993) w Japonii.

M.T.

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

rynekisztuka.pl

25.11.2021 / Aktualności, Na deser

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.