szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Nowy rekord – ponad 20 mln zł za obraz Malczewskiego

09.12.2022

Aktualności, Polska: aukcje, Rekordy aukcyjne

8 grudnia na aukcji „Sztuka Dawna. XIX wiek – Modernizm – Międzywojnie” zorganizowanej przez Desa Unicum padł nowy rekord na polskim rynku sztuki. Zaginiony obraz Jacka Malczewskiego „Rzeczywistość” został sprzedany za 20,4 mln złotych. Ze względu skomplikowaną historię dzieła nie był to standardowy zakup. Proweniencja obiektu wciąż jest badana. 

Początkowa estymacja „Rzeczywistości” wynosiła 14-22 mln złotych. Dla porównania – poprzedni rekord sprzedażowy Malczewskiego został ustanowiony w marcu 2021 roku w Agra-Art, gdzie jego „Prządka” (1922) została sprzedana za 6,7 mln złotych. Wpływ na cenę  „Rzeczywistości” miał przede wszystkim status dzieła zaginionego. Dotychczas obraz był w posiadaniu pewnej polsko-niemieckiej rodziny, która przeprowadzając się z Polski do ówczesnego RFN zabrała obraz ze sobą. Ostatni raz „Rzeczywistość” pokazano publicznie prawie sto lat temu, w 1926 roku na wystawie w lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Malczewski rekord 20 mln

Jacek Malczewski, „Rzeczywistość” (fragment), 1908, fot. Desa Unicum

„Rzeczywistość” została odnaleziona na przełomie 2021 i 2022 roku na jednej z zagranicznych aukcji internetowych. Do tej pory świadectwem potwierdzającym istnienie obrazu była fotografia wykonana przez Amalię Krieger z początku XX wieku. W symbolicznej kompozycji Malczewskiego wątki historyczne łączą się z autobiograficznymi, a bohaterami obrazu stają się reprezentanci różnych porządków i epok – w tym sam malarz czy Matejkowski Stańczyk.

Podkreślić jednak trzeba, że na ten moment jest to zakup warunkowy. Co to oznacza w praktyce? Transakcja zostanie zrealizowana dopiero po zbadaniu proweniencji i stanu prawnego obrazu. Dzieło Malczewskiego zostało wywiezione w latach 50. ubiegłego wieku z Polski i należy ustalić, czy wszystko odbyło się zgodnie z prawem, a ówcześni właściciele otrzymali pozwolenie na transport obiektu poza granice kraju. Podejrzenie o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratury zgłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ostatni równie imponujący wynik na polskim rynku osiągnął obraz Petera Paula Rubensa w marcu 2022 roku na aukcji „Sztuka dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” w Desa Unicum. XVII-wieczny „Portret damy” autorstwa flamandzkiego mistrza został sprzedany za 14,4 mln złotych bijąc tym samym rekord ustanowiony w grudniu 2021 roku – monumentalną instalację „Bambini” (1998-1999) Magdaleny Abakanowicz wylicytowano wówczas w Polswiss Art za 13,6 mln złotych.

M.T.

Rynek i Sztuka - logotyp

 

 

 

Zdj. góra: Jacek Malczewski, „Rzeczywistość”, 1908, fot. Desa Unicum

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Jacek Malczewski, Polski Hamlet - Portret Aleksandra Wielopolskiego, 1903; Muzeum Narodowe w Warszawie

18.07.2019 / Analiza rynku sztuki

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.