szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Maria de Knuijt – mecenasem sztuki Vermeera była kobieta?

08.02.2023

Aktualności, Ciekawostki, Wystawy: Europa

Sklep rynekisztuka

Już 10 lutego nastąpi otwarcie wystawy Johannesa Vermeera w amsterdamskim Rijksmuseum. Na ekspozycję składa się aż 28 z 37 zachowanych prac, co czyni wydarzenie największą prezentacją twórczości malarza w historii. Jak wynika z najnowszych badań, mecenasem sztuki Vermeera z dużym prawdopodobieństwem była kobieta. Jaki wpływ wywarła na powstanie kultowej “Dziewczyny z perłą” i “Mleczarki”?

Dzięki zgromadzeniu rekordowej ilości dzieł holenderskiego mistrza w jednym miejscu, nadchodząca wystawa w Rijksmuseum stanowi inspirację do badań i odkryć, a tajemniczy dotąd życiorys malarza zostaje wzbogacony o nowe informacje. Według kuratorów wystawy, mecenasem sztuki Vermeera najprawdopodobniej była Maria de Knuijt. Wcześniej za głównego patrona malarza uważano jej męża – Pietera van Ruijvena. Co ciekawe, zamożna kobieta zaczęła nabywać prace Vermeera, kiedy odchodził on od tematów mitologiczno-religijnych na rzecz scen rodzajowych, rozwijając tym samym indywidualny styl, z którego jest dzisiaj znany.

Na malowidłach zaczęły pojawiać się kobiety w codziennych odsłonach – jak na obrazach “Mleczarka” czy “Dziewczyna z perłą” zakupionych przez de Knuijt. Badając wpływ Marii na poszukiwania twórcze artysty, należy pamiętać, że posiadała aż 20 prac jego autorstwa. Co istotne, w porównaniu do innych mistrzów (jak Rembrandt) Vermeer namalował stosunkowo mało obrazów. Jak podkreśla muzeum w katalogu najnowszej wystawy – w XVII-wiecznej Holandii to właśnie kobieta decydowała o wystroju wnętrz, do którego zaliczano także dzieła sztuki. De Knuijt wspomniała Vermeera nawet w swoim testamencie, jednak zmarł jako pierwszy.

Wystawa retrospektywna w Rijksmuseum cieszy się rekordową popularnością – przed rozpoczęciem (zaplanowanym na 10 lutego 2023 roku) sprzedano już ponad 200 tysięcy biletów. Godziny otwarcia muzeum (w czwartek, piątek i sobotę) zostały wydłużone do godz. 22:00. Osoby, którym nie uda się dotrzeć do Amsterdamu, mogą podziwiać obrazy Vermeera wirtualnie na stronie: www.rijksmuseum.nl/en/johannes-vermeer

M.M.

Rynek i Sztuka - logotyp

 

 

Zdj. góra: Wystawa Vermeer/ fot. Rijksmuseum/ Henk Wildschut

Źródło: Rijksmuseum/ www.theartnewspaper.com

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Yayoi Kusama rynekisztuka.pl

25.01.2023 / Aktualności, Świat: wydarzenia, Wystawy: Europa

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.