Maria de Knuijt – mecenasem sztuki Vermeera była kobieta?
08.02.2023
Aktualności, Ciekawostki, Wystawy: Europa

Już 10 lutego nastąpi otwarcie wystawy Johannesa Vermeera w amsterdamskim Rijksmuseum. Na ekspozycję składa się aż 28 z 37 zachowanych prac, co czyni wydarzenie największą prezentacją twórczości malarza w historii. Jak wynika z najnowszych badań, mecenasem sztuki Vermeera z dużym prawdopodobieństwem była kobieta. Jaki wpływ wywarła na powstanie kultowej “Dziewczyny z perłą” i “Mleczarki”?
Dzięki zgromadzeniu rekordowej ilości dzieł holenderskiego mistrza w jednym miejscu, nadchodząca wystawa w Rijksmuseum stanowi inspirację do badań i odkryć, a tajemniczy dotąd życiorys malarza zostaje wzbogacony o nowe informacje. Według kuratorów wystawy, mecenasem sztuki Vermeera najprawdopodobniej była Maria de Knuijt. Wcześniej za głównego patrona malarza uważano jej męża – Pietera van Ruijvena. Co ciekawe, zamożna kobieta zaczęła nabywać prace Vermeera, kiedy odchodził on od tematów mitologiczno-religijnych na rzecz scen rodzajowych, rozwijając tym samym indywidualny styl, z którego jest dzisiaj znany.
- Johannes Vermeer, “Dziewczyna z perłą”, ok. 1665. źródło: Wikipedia.org
- Obraz na wpół odsłoniętym amorem. Źr: Staatliche Kunstsammlungen Dresden, fot. Wolfgang Kreische.
- Johannes Vermeer „Kobieta w błękitnej sukni”, Źródło: Rijksmuseum
Na malowidłach zaczęły pojawiać się kobiety w codziennych odsłonach – jak na obrazach “Mleczarka” czy “Dziewczyna z perłą” zakupionych przez de Knuijt. Badając wpływ Marii na poszukiwania twórcze artysty, należy pamiętać, że posiadała aż 20 prac jego autorstwa. Co istotne, w porównaniu do innych mistrzów (jak Rembrandt) Vermeer namalował stosunkowo mało obrazów. Jak podkreśla muzeum w katalogu najnowszej wystawy – w XVII-wiecznej Holandii to właśnie kobieta decydowała o wystroju wnętrz, do którego zaliczano także dzieła sztuki. De Knuijt wspomniała Vermeera nawet w swoim testamencie, jednak zmarł jako pierwszy.
- Wystawa Vermeer/ fot. Rijksmuseum/ Henk Wildschut
- Wystawa Vermeer/ fot. Rijksmuseum/ Henk Wildschut
- Wystawa Vermeer/ fot. Rijksmuseum/ Henk Wildschut
- Wystawa Vermeer/ fot. Rijksmuseum/ Henk Wildschut
Wystawa retrospektywna w Rijksmuseum cieszy się rekordową popularnością – przed rozpoczęciem (zaplanowanym na 10 lutego 2023 roku) sprzedano już ponad 200 tysięcy biletów. Godziny otwarcia muzeum (w czwartek, piątek i sobotę) zostały wydłużone do godz. 22:00. Osoby, którym nie uda się dotrzeć do Amsterdamu, mogą podziwiać obrazy Vermeera wirtualnie na stronie: www.rijksmuseum.nl/en/johannes-vermeer
M.M.
Zdj. góra: Wystawa Vermeer/ fot. Rijksmuseum/ Henk Wildschut
Źródło: Rijksmuseum/ www.theartnewspaper.com