szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Czy możemy spodziewać się nowego rekordu? 45 mln dolarów za obraz Kandinsky’ego

13.02.2023

Aktualności, Rekordy aukcyjne, Świat: aukcje

Czy dzieło “Murnau mit Kirche II” ma szansę na pobicie rekordu aukcyjnego Kandinsky’ego? Licytacja odbędzie się już 1 marca w londyńskim oddziale Sotheby’s. Estymacja malowidła o 3 mln dolarów przewyższa najwyższą dotychczasową sprzedaż obrazu artysty.

rekord Wassily Kandinsky

Wassily Kandinsky, Murnau mit Kirche II (Murnau z kościołem II), 1910, fot. Sotheby’s

Powstałe w 1910 roku dzieło Wassily’a Kandinsky’ego uznane jest za jedno z najważniejszych w dorobku malarza – to właśnie w tym okresie zaczął on tworzyć pierwsze obrazy abstrakcyjne rozwijając charakterystyczny dla siebie styl. Praca “Murnau mit Kirche II” („Murnau z kościołem II”) została zakupiona przez parę żydowskich kolekcjonerów, którzy posiadali ok. 100 dzieł sztuki obejmujących prace wybitnych artystów. Johanna Margarete Stern oraz Siegbert Samuel Stern w latach 20. obracali się w kręgach berlińskich intelektualistów, do których należeli m.in. Albert Einstein czy Franz Kafka. Kolekcja małżeństwa rozpadła się jednak w czasie II wojny światowej. Siegbert Samuel zmarł śmiercią naturalną w 1935 roku, a Johanna Margarete zginęła w Auschwitz dziewięć lat później.

Uznany za zaginiony obraz Kandinsky’ego kilka lat temu odnalazł się na wystawie holenderskiego muzeum, gdzie przebywał od lat 50. XX wieku. Spadkobiercy małżeństwa Stern w 2016 roku złożyli wniosek o odzyskanie dzieła, jednak oficjalne przekazanie dzieła nastąpiło dopiero w ubiegłym roku.

Estymacja obrazu wynosi aż 45 mln dolarów. Zyski ze sprzedaży zostaną rozdzielone pomiędzy trzynastu spadkobierców, którzy część pieniędzy przeznaczą na poszukiwanie reszty zaginionej kolekcji. Aukcja odbędzie się 1 marca, a przed jej rozpoczęciem obraz zostanie zaprezentowany na wystawach w Hong Kongu, Nowym Jorku i Londynie.

M.M.

Rynek i Sztuka - logotyp

Zdj. góra: Wassily Kandinsky, Murnau mit Kirche II (Murnau z kościołem II), 1910, fot. Sotheby’s

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Yayoi Kusama rynekisztuka.pl

25.01.2023 / Aktualności, Świat: wydarzenia, Wystawy: Europa

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.