szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Abstrakcja Richtera trafi pod młotek. Czy padnie nowy rekord?

15.02.2023

Aktualności, Rekordy aukcyjne, Świat: aukcje

Uznawany za jednego z najważniejszych artystów na świecie, Niemiecki malarz Gerhard Richter od lat cieszy się zainteresowaniem kolekcjonerów, a aukcje jego dzieł to momenty historyczne. Dzieło zaproponowane przez Sotheby’s trafi pod młotek już w marcu. Czy “Abstraktes Bild” („Obraz abstrakcyjny”) Richtera osiągnie 50 mln dolarów ustanawiając nowy rekord aukcyjny?

„Obraz abstrakcyjny” z 1986 roku, to praca o spektakularnych proporcjach, namalowana na dwóch rozległych płótnach, które łączą się w spójną całość. Rozciągające się na cztery metry szerokości arcydzieło stanowi jedną z pierwszych wielkoformatowych prac Richtera. Niczym abstrakcyjna panorama pełna kolorów. Jego malarstwo charakteryzuje się wykorzystywaniem obrazów fotograficznych i abstrakcji, brakiem ostrości, a także stosowaniem celowych rozmyć, niczym fotografie uchwycone przez kiepskiego fotografa.

Gerhard Richter

Gerhard Richter, Abstraktes Bild, 1986, fot. Sotheby’s

Już w marcu obraz zostanie wystawiony na aukcji w Sotheby’s. Estymacja dzieła nie została jeszcze ujawniona. Przypomnijmy, że obecny rekord aukcyjny z 10 lutego 2015 roku za dzieło Richtera to 46,3 miliona dolarów za podobny „Obraz abstrakcyjny”. Malowidło, które zostanie zlicytowane na aukcji w Sotheby’s w Londynie już 1 marca, jest o metr szersze od obecnego rekordzisty. Czy dzieło najdroższego artysty Europy osiągnie 50 mln dolarów i pobije rekord z 2015 roku?

Gerhard Richter to artysta nietuzinkowy, o niezwykle ciekawej biografii. Urodził się w 1932 roku w Dreźnie, dorastał w Reichenau (obecnie Bogatynia) na Dolnym Śląsku. W czasie wojny został wcielony do dziecięcych jednostek wojskowych, które stanowiły przygotowanie do służby w Hitlerjugend. Rzucił szkołę z powodu braku pieniędzy. Co ciekawe, swoją karierę artystyczną rozpoczął jako malarz reklamowy i sceniczny. Po wojnie rozpoczął naukę w szkole artystycznej najpierw w Dreźnie, a następnie w Dusseldorfie. Przez lata żył w ubóstwie. Teraz jego prace cieszą się niesłabnącą popularnością  – o Gerhardzie Richterze mówi się, że jest najdroższym artystą Europy – i można znaleźć je w kolekcjach na całym świecie, m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Narodowej Galerii Portretów w Londynie czy w Narodowym Muzeum Sztuki Chińskiej w Pekinie.

Dzieło o zdumiewających proporcjach, które zostanie wylicytowane na aukcji w marcu, to dojrzała praca i reprezentuje szczyt ambicji Richtera, zarówno pod względem wizualnym, jak i koncepcyjnym. Rok 1986 to punkt zwrotny w jego karierze, bowiem artysta osiągnął wówczas nowy poziom dojrzałej realizacji.

A.D.

Źródła: Artprice, Sotheby’s

Zdj. góra: Gerhard Richter, Abstraktes Bild, 1986, fot. Sotheby’s

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

02.02.2023 / Aktualności, Analiza rynku sztuki, Na deser

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.