szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Debiut Warhola w Arabii Saudyjskiej

22.02.2023

Aktualności, Świat: wydarzenia, Wystawy: Świat

ART KONSULTACJE PREMIUM

Andy Warhol jest artystą wszechobecnym na całym świecie, jednak jak dotąd na Bliskim Wschodzie nie było wystawy, która mogłaby przybliżyć jego twórczość. Obecnie w AlUla, zwanym żywym muzeum, ma miejsce bezprecedensowe wydarzenie – pierwsza w historii wystawa Andy’ego Warhola w Arabii Saudyjskiej, która gromadzi niektóre z najbardziej kultowych dzieł artysty.

“FAME: Andy Warhol in AlUla” to sztandarowa wystawa drugiej edycji Festiwalu Sztuki AlUla, która łączący w sobie m.in. warsztaty, wyselekcjonowaną sztuką współczesną i wielkoformatowe instalacje czy murale. Od 17 lutego można podziwiać ją w Maraya, a więc największym na świecie budynku w całości pokrytym lustrami – jest to pierwsza taka współpraca z Muzeum Andy’ego Warhola w regionie.

Jak mówi Patrick Moore, dyrektor Muzeum Andy’ego Warhola:

„FAME ma być wprowadzeniem do tego aspektu twórczości Warhola, który moim zdaniem najbardziej fascynuje wielu młodych ludzi, w tym młodzież saudyjską, ponieważ podróż Andy’ego Warhola, która rozpoczęła się jako dziecko wpatrujące się w ekran filmowy i kolekcjonujące fotosy reklamowe, staje się coraz bardziej powszechna dzięki rozwojowi mediów społecznościowych. FAME to okazja do dalszego poszerzenia spuścizny Warhola poprzez dotarcie do nowych odbiorców poprzez wystawę, ale także program wykładów i warsztaty sitodruku, które będą odbywać się równolegle z wystawą”. (1)

Dzięki wydarzeniu można odkryć bliżej historię jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów na świecie, uchodzącego za najwybitniejszego przedstawiciela pop-artu oraz jego osobistą fascynację sławą. Wystawa podkreśla ciągłe znaczenie Warhola dla młodego pokolenia i ukazuje refleksje nad pojęciem celebryty, a także ówczesnym społeczeństwem. Znajdują się na niej także tapety zaprojektowane przez Warhola oraz jego przełomowe dzieło “Silver Clouds”. Instalacja wzbogacona jest także o rzadko upubliczniane archiwalne zdjęcia artysty, w tym polaroidy z jego pracowni.

Wystawa zatytułowana „FAME: Andy Warhol in AlUla” powstała na bazie starań regionu, by zaistnieć na światowym rynku sztuki i kultury. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem i nie zabrakło na niej wybitnych przedstawicieli bliskowschodniej sceny artystycznej oraz prasy regionalnej i międzynarodowej.

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających do 16 maja 2023. Kuratorem jest Muzeum Andy’ego Warhola.

A.W.

Rynek i Sztuka - logotyp

Źródła:

  1. https://www.experiencealula.com/en/discover-alula/arts-culture/fame-andy-warhol-in-alula (dostęp: 22.02.2023)
  2. https://news.artnet.com/art-world/saudi-arabia-andy-warhol-show-2258479 (dostęp: 22.02.2023)

Fot. góra: Andy Warhol, Sześć autoportretów, 1986, Christie’s (fragment)

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.