szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Obraz „Siostry” Ewy Juszkiewicz za ponad 3 mln zł na aukcji Christie’s

28.02.2023

Aktualności, Świat: aukcje

Pozycja Ewy Juszkiewicz na zagranicznym rynku sztuki umacnia się od kilku lat. Urodzona w 1984 roku artystka jest obecnie reprezentowana przez najlepsze galerie na świecie, a jej prace regularnie pojawiają się na najbardziej prestiżowych aukcjach. 28 lutego 2023 roku w londyńskim Christie’s dzieło “Siostry”, osiągnęło kwotę ponad 3,3 mln złotych (z opłatą aukcyjną).

Ewa Juszkiewicz Siostry

Ewa Juszkiewicz, Siostry, 2014, fot. Christie’s

Praca „Siostry” z 2014 roku wyróżnia się na tle innych obrazów Juszkiewicz, znanej z indywidualnych interpretacji portretów kobiet. Tym razem przedstawia nie jedną, a trzy postacie, których twarze zostały zastąpione przez gigantyczne insekty przypominające maski. Podobnie jak w przypadku wielu innych, znanych prac malarki, inspiracja pochodzi ze sztuki dawnej, która przepuszczona przez osobisty filtr artystyczny, stanowi zarówno komentarz, jak i próbę zmiany przeszłości. Obraz „Siostry” jest reinterpretacją XVIII-wiecznego dzieła Antona Graffa o tytule „Grupowy portret córek Johanna Juliusa von Vieth und Glossenau”. Jak mówi artystka: „Kierowała mną chęć ożywienia historii, a raczej stworzenia na jej podstawie mojej własnej historii”. (1)

Zastępowanie kobiecych twarzy przez maski, pukle włosów czy elementy flory i fauny, należy do charakterystycznych zabiegów, z których znana jest malarka i może być odczytywane jako przywrócenie wolności wyrazu kobietom minionych epok. Prace Juszkiewicz stanowią oryginalne połączenie sztuki dawnej ze współczesnym surrealizmem, co wyróżnia artystkę nie tylko na polskim, ale także na światowym rynku sztuki.

Anton Graff

Anton Graff, Group portrait of the daughters of Johann Julius von Vieth und Glossenau, 1773, kolekcja prywatna. Źródło: Christie’s

Dobrą passę na zagranicznych aukcjach rozpoczęła sprzedaż dzieła „Maria (After Johannes Cornelisz Verspronck)”, które w 2021 roku uzyskało niemal 2 mln złotych na aukcji Sotheby’s. Kilka miesięcy później obraz „Portrait of a Lady (After Louis Leopold Boilly)” został sprzedany za prawie 7 mln złotych w nowojorskim Christie’s.

Dzieło „Siostry” Ewy Juszkiewicz pojawiło się na aukcji w towarzystwie takich klasyków malarstwa jak Lucian Freud, Pablo Picasso, Alberto Giacometti, Paul Gauguin, Edgar Degas, Yves Klein czy David Hockney.

M.M.

Rynek i Sztuka - logotyp

Zdj. góra: Ewa Juszkiewicz, Siostry, 2014, fot. Christie’s

Cytat:
1. Dom aukcyjny Christie’s, www.christies.com

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Ewa Juszkiewicz rekord aukcyjny

17.03.2022 / Aktualności, Analiza rynku sztuki

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.