szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Obraz Ewy Juszkiewicz osiągnął kwotę 3,2 mln zł na aukcji Sotheby’s

02.03.2023

Aktualności, Świat: aukcje

KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Zaledwie dwa dni temu dzieło Ewy Juszkiewicz uzyskało ponad 3 mln złotych na aukcji Christie’s. Wczoraj wieczorem jej inny obraz – Untitled (after Joseph Wright) – został wylicytowany za 3,2 mln złotych przez dom aukcyjny Sotheby’s w Londynie. Milionowe kwoty sprzedażowe za prace malarki stanowią obecnie normę na zagranicznych aukcjach.

”Jedna z najciekawszych, młodych artystek współczesnych” – takie zdanie o  Juszkiewicz  możemy przeczytać na stronie Sotheby’s, zaliczanego do największych i najstarszych domów aukcyjnych na świecie. W październiku 2021 roku to właśnie tam padł spektakularny rekord artystki w postaci 2 mln złotych, a w maju 2022 roku na aukcji Christie’s wyniósł on już niemal 7 mln złotych.

Rene Magritte

René Magritte, Kochankowie, 1928. źródło: Wikiart.org

Obraz będący przedmiotem dzisiejszej aukcji jest reinterpretacją osiemnastowiecznego dzieła Josepha Wrighta. Artystka w charakterystyczny dla siebie sposób przetwarza znane z przeszłości portrety kobiet, zastępując ich twarze zwiniętą tkaniną czy też elementami flory i fauny. Praca „Bez tytułu (za Josephem Wrightem)” przedstawia postać ubraną w czerwoną suknię, której głową owinięta jest jedwabiem. Biały materiał w miejscu twarzy budzi skojarzenia z dziełem „Kochankowie” René Magritte’a.

”Rynek aukcyjny w dopiero co rozpoczętym roku, potwierdza silną pozycję malarstwa Ewy Juszkiewicz na rynku międzynarodowym. Dzień po dniu zostały wylicytowane dwie prace artystki. Obraz oferowany przez Sotheby’s znacznie przekroczył górny próg estymacji. Jestem przekonany, że kolejne aukcje, szczególnie te organizowane w Azji będą wielkimi sukcesami Ewy.” – Roman Kaczkowski, specjalista rynku sztuki

M.M.

 

 

Zdj. góra: Ewa Juszkiewicz, „Bez tytułu (za Josephem Wrightem), 2018-2019, olej na płótnie, źródło: Sotheby’s
Cytat: Sotheby’s

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Artemisia Gentileschi

02.03.2023 / Aktualności, Analiza rynku sztuki, Na deser

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.