szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Rynek sztuki bez tajemic

Obraz Brueghela odkryty po latach. Może zostać sprzedany za niemal milion euro

15.03.2023

Aktualności, Ciekawostki, Świat: aukcje

Do niezwykłego wydarzenia doszło na północy Francji. Obraz uważany przez lata za niewiele wartą kopię, okazał się być oryginalnym dziełem Brueghela. Na odkrycie czekał ponad 100 lat, zwyczajnie wisząc za drzwiami w prywatnym mieszkaniu. Szacuje się, że na aukcji, która odbędzie się już niebawem w Paryżu, może osiągnąć nawet 800 tys. euro.

„Wiejski prawnik” to nazwa dzieła, które Pieter Brueghel Młodszy namalował najprawdopodobniej w latach 1615 – 1617. Mierzy 112 cm wysokości i 184 cm szerokości i jest jedną z największych wersji motywu, który artysta często powielał w swojej twórczości (szacuje się, że nawet ok. 90 razy). Brueghel przedstawił zatłoczoną scenę, w której chłopi ustawiają się w kolejce do usług prawnika, siedzącego za wypełnionym dokumentami biurkiem. Wieśniacy czekają z darami – jako prezenty przynieśli jaja, winogrona czy drób, a uwieczniona sytuacja wydaje się odbywać się w niemałym chaosie. 

Obraz został znaleziony w domu na północy Francji, gdzie będąc pamiątką rodzinną, pełnił funkcję dekoracyjną. Był w posiadaniu tej samej rodziny od 1900 roku i jego właściciele nie przypuszczali, że jest to autentyk. Jak trafił w jej posiadanie pozostaje tajemnicą. Dopiero teraz, za sprawą wizyty Malo de Lussaca z domu aukcyjnego Daguerre Val de Loire okazało się, że dzieło wyszło spod ręki Brueghla. Ma trafić na aukcję w Paryżu, gdzie może zostać sprzedane za niemal milion euro. 

Flamandzki malarz barokowy Pieter Brueghel Młodszy (ur. w 1564 lub 1565 w Brukseli) malował pejzaże, tematy religijne, w tym przedstawienia piekła, a także sceny wiejskie. Był także znany jako kopiarz najpopularniejszych dzieł swojego ojca, Pietera Brueghela Starszego, co czynił za pomocą techniki zwanej „pouncing”. 

Pietera Brueghela Młodszego określa się mianem jednego z najbardziej „rentownych” malarzy na rynku dawnych mistrzów. Rzadki obraz XVII-wiecznego artysty, uchodzący za jedno z jego największych znanych dzieł, zostanie zlicytowany przez Daguerre Val de Loire 28 marca w Hôtel Drouot w Paryżu. Koszt przedsprzedaży wynosi od 600 tys. do 800 tys. euro. Do 17 marca można obejrzeć je na wystawie w Hôtel Drouot.

Źródło: Artnet

Fot. (góra) Pieter Brueghel Młodszy, Prawnik wiejski, 1617–1622, źródło: Wikicommons

 

A.W.

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Najdroższe dzieła mistrzów, jakie kiedykolwiek sprzedano na aukcjach

21.01.2021 / Świat: aukcje

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.