szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Obraz Davida Hockneya z czasów studenckich wyceniony na antenie BBC

21.03.2023

Aktualności, Ciekawostki

W jednym z najnowszych odcinków programu Antiques Roadshow stacji BBC pojawił się mężczyzna posiadający domniemany obraz Davida Hockneya z czasów studenckich. Czy dzieło okazało się autentyczne?

David Hockney

Obraz Davida Hockneya, zdj. kadr z programu Antiques Roadshow, BBC

Na antenie brytyjskiego programu, mężczyzna opowiedział historię obrazu, nabytego przez swojego dziadka w 1957 roku od młodego studenta. Malarzem był jeden z najważniejszych artystów współczesnych –  David Hockney – który wraz z innym artystą, Johnem Lockerem, wybrał się na wakacje nieopodal Felixstowe w Anglii. Jak wynika z opowieści mężczyzny, młodzi twórcy malowali niedaleko torów, gdzie zostali zauważeni przez pracownika kolei. Zaprosił ich na herbatę, a zauważając trudną sytuację finansową artystów – zaproponował też obiad. Aby wesprzeć malarzy, zakupił po jednym obrazie od każdego z nich. Tak właśnie dziadek mężczyzny wszedł w posiadanie dzieła jednego z najdroższych artystów współczesnych – Davida Hockneya.

David Hockney, Portret artysty (Basen z dwoma postaciami), 1972, źródło: Christie's

David Hockney, Portret artysty (Basen z dwoma postaciami), 1972, źródło: Christie’s

W prawym, dolnym rogu pejzażu znajduje się podpis malarza, jednak ze względu na wczesny okres powstania, dzieło nie przypomina charakterystycznych prac, z których jest znany (obecnie 83-letni) Hockney. Specjaliści programu wycenili malowidło na 36 tys. dolarów. Dla porównania, w 2018 roku obraz „Portret artysty (Basen z dwiema postaciami)” sprzedał się za 90 mln dolarów, a rok później praca “Henry Geldzahler i Christopher Scott” za ponad 43 mln dolarów. Jak do historii obrazu z czasów studenckich odniósł się słynny artysta? Stacja BBC wciąż czeka na jego komentarz.

M.M.

Rynek i Sztuka - logotyp

Zdj. góra: Obraz Davida Hockneya, zdj. kadr z programu Antiques Roadshow, BBC

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.