szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Obraz Pollocka wart 54 mln dolarów przejęty przez służby specjalne

28.03.2023

Aktualności, Ciekawostki, Świat: wydarzenia

W ubiegłym tygodniu Bułgarskie Radio Narodowe poinformowało o interesującym odkryciu. Nieznany dotąd obraz Pollocka – uznany przez ekspertów za oryginał – został przejęty przez służby specjalne zwalczające nielegalny handel dziełami sztuki. Grupa przestępcza działała na terenie Bułgarii i Grecji. Zatrzymano cztery osoby.

Jak podaje agencja prasowa Novinite, obraz został przekazany specjalistom, którzy stwierdzili, że jest nieskatalogowanym dziełem jednego z najsłynniejszych i najdroższych malarzy współczesnych – Jacksona Pollocka. Prace amerykańskiego abstrakcjonisty, znanego z tzw. action painting, osiągają na aukcjach kwoty przekraczające nawet 100 mln dolarów. Obraz przejęty podczas operacji specjalnej koordynowanej przez Europol, został wyceniony przez ekspertów National Art Gallery na ponad 50 mln dolarów. Nieznane (dotąd) dzieło posiada sygnaturę i prawdopodobnie pochodzi z 1949 roku.

Twórczość Pollocka, ze względu na swoją nowatorskość, w znaczący sposób wpłynęła na rozwój światowego malarstwa. W 1952 roku Harold Rosenberg w artykule dla magazynu ARTnews pierwszy raz użył sformułowania malarstwo gestu (action painting). Metoda polegała na rozkładaniu wielkoformatowych płócien na podłodze, umożliwiając artyście tworzenie dynamicznych rozprysków.

M.M.

Rynek i Sztuka - logotyp

Zdj. góra: Jackson Pollock w pracowni, źródło: materiały prasowe Royal Academy of Arts
Źródło: agencja prasowa Novinite

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Paul Sérusier

23.03.2023 / Aktualności, Ciekawostki, Na deser

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.