szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Berlin Gallery Weekend 2023: najciekawsze wystawy

05.04.2023

Aktualności, Świat: wydarzenia, Wystawy: Europa

29 kwietnia rozpoczyna się 19 edycja berlińskiego Gallery Weekend, uznawanego za jedno z najważniejszych wydarzeń europejskiego świata sztuki. Na jakie wystawy warto wybrać się w Berlinie? Jak co roku prace wyselekcjonowanych artystów zaprezentuje ponad 50 prestiżowych galerii. Przedstawiamy subiektywną listę najciekawszych wystaw, które warto zobaczyć.

Tanja Wagner/ Kapwani Kiwanga

Ekspozycja “Raw” jest czwartą indywidualną wystawą kanadyjskiej artystki multidyscyplinarnej w berlińskiej galerii Tanja Wager. Kapwani Kiwangi, laureatka prestiżowej nagrody Frieze Artist Award, eksploruje surowe materiały w minimalistycznych rzeźbach. Szkło, piasek kwarcowy czy włókna sizalowe… Kiwanga, posiadająca wykształcenie antropologiczne, w swojej twórczości odwołuje się do wątków historycznych, ekonomicznych i kulturowych. Najnowszy cykl “Shifting Sands” stanowi kontynuację idei twórczej, którą artystka zaprezentowała już w serii “Hour Glass” na 59 Biennale w Wenecji.

od 14 marca do 27 maja 2023, Galeria Tanja Wagner

Galerie Nordenhake/ Sophie Reinhold

Sophie Reinhold

© Sophie Reinhold, Irresolvable Conflict of a Logical Expression, 2022, olej, marmur w proszku, juta/ fot. Galerie Nordenhake

Sophie Reinhold, odnosząca się w swoich pracach do mitologii i filozofii, szczególną uwagę zwraca oryginalną metodą twórczą. Urodzona w Berlinie twórczyni do kreowania eterycznych obrazów, używa sproszkowanego marmuru i granitu. Kamienny pył umieszcza na surowych płótnach jutowych, nadając mu różnorakie formy. Po oszlifowaniu, maluje przy użyciu farb olejnych. Unikalna technika artystyczna podkreśla wielowymiarowość prac łączących w sobie cechy obrazu i płaskorzeźby.

od 28 kwietnia do 10 czerwca 2023, Galerie Nordenhake

Soy Capitán/ Paloma Proudfoot

Multidyscyplinarna artystka z Londyna – Paloma Proudfoot – przy użyciu ceramiki i materiałów organicznych (m.in. włosów i wosku), tworzy rzeźby, instalacje oraz sztukę performance. Najnowsza wystawa “The Three Living and The Three Dead” (“Trzech żywych i trzech umarłych”), stanowi zapis wyobrażonych interakcji pomiędzy dwoma światami.

O egzystencjalnym wymiarze prac artystki niech świadczy cytat wybrany przez krytyczkę Philomenę Epps w tekście promującym wystawę:

“Śmierć definiuje życie; śmierć ukazuje życie w niezmiennych formach […] Życie, śmierć i zmartwychwstanie były etapami kosmicznego procesu, który nieustannie się powtarza. Życie nie miało donioślejszej funkcji niż wniknąć w swoje przeciwieństwo i dopełnienie – śmierć.” – Octavio Paz, The Labyrinth of Solitude, 1950

od 28 kwietnia do 10 czerwca 2023, Galerie Soy Capitán

Galerie Bastian/ Cy Twombly

Jeden z najważniejszych malarzy drugiej połowy XX wieku – Cy Twombly – znany jest szerszej publiczności z żywiołowych obrazów abstrakcyjnych. Na nadchodzącą wystawę „Forms and Shades”, Galerie Bastian, przygotowała prace nieoczywiste, ukazujące mniej znane oblicze artysty. 26 fotografii prezentujących inspiracje pochodzące z natury – rozmyte pejzaże, mgliste widoki morza i efemeryczne kwiaty. Oprócz zdjęć, na ekspozycję składają się także dwie rzeźby wypożyczone z Thomas and Doris Ammann Foundation w Zurychu.

od 29 kwietnia do 17 czerwca 2023, Galerie Bastian

Dittrich & Schlechtriem/ Andrej Dúbravský

“Anxiety of Subimago” – piąta indywidualna wystawa Andreja Dúbravský’ego w berlińskiej galerii Dittrich & Schlechtriem, ukazuje problem dewastacji środowiska naturalnego i związane z tym niepokoje. Artysta przyrównuje zbiorowe napięcie do stanu podobnego kolektywnemu procesowi dojrzewania, stawiając naturę w roli wyczerpanego opiekuna. Epoka antropocenu stanowi punkt wyjścia twórczych rozważań Dúbravský’ego, który na wielkoformatowych obrazach akrylowych prezentuje bolesny portret współczesnego człowieka.

od 28 kwietnia do 01 lipca 2023, Galerie Dittrich & Schlechtriem

Noah Klink/ Josefine Reisch

W twórczości Josefine Reisch znaczenie europejskiego “dziedzictwa kulturowego” zostaje przepuszczone przez kompozycje momentami przypominające kolaże. Artystka do nowoczesnej formy wyrazu używa tradycyjnych technik jak malarstwo olejne, eksperymentując zarazem z tekstyliami i woskiem.

od 29 kwietnia 2023, Galerie Noah Klink

Galerie Guido W. Baudach/ Björn Dahlem

Mieszkający w Poczdamie artysta – Björn Dahlem – w futurystycznych rzeźbach i instalacjach, próbuje nadać formę temu, co niewypowiedziane. W swojej kreacji twórczej czerpie z nauki, a w szczególności astronomii i fizyki kwantowej. Tytuł nadchodzącej wystawy „Something Secret about the Universe (I always wanted to tell you)” („Coś Sekretnego o Wszechświecie (Zawsze chciałem Ci powiedzieć)” informuje odbiorcę o tajemniczym obszarze treści zawartym przez Dahlema w najnowszych pracach. Artysta obiecuje podzielić się z widzem “czymś sekretnym o wszechświecie”. Czym? Wernisaż już 28 kwietnia w berlińskiej Galerie Guido W. Baudach.

od 28 kwietnia do 10 czerwca 2023, Galerie Guido W. Baudach

Bjoern Dahlem

© Björn Dahlem, Black Hole (Heidegger Schwarzschild), 2019, dzięki uprzejmości artysty & Galerie Guido W. Baudach, Berlin/ fot. Achim Kukulies

 

Maria Majchrowska

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Ewelina Skowrońska

13.04.2023 / Aktualności, Wywiady

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów