szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

23 mln dolarów za prace Yayoi Kusamy

11.04.2023

Aktualności, Świat: aukcje

ART KONSULTACJE PREMIUM

W ubiegłym tygodniu na aukcji Sotheby’s w Hong Kongu, prace japońskiej artystki współczesnej – Yayoi Kusamy – osiągnęły łączną kwotę 23 mln dolarów. Jakie dzieła zostały wylicytowane najdrożej?

Yayoi Kusama

Yayoi Kusama, Pumpkin (L), 2014 / fot. Sotheby’s

Na wieczornej aukcji pojawiło się aż pięć prac Kusamy. Pochodząca z 2014 roku gigantyczna dynia w kolorach brązu „Pumpkin (L)” została sprzedana za niemal 8 mln dolarów.

„Uwielbiam dynie. Od dzieciństwa są moim duchowym domem, swoją nieskończoną duchowością przyczyniają się do pokoju ludzkości na całym świecie i do celebracji człowieczeństwa. A robiąc to, sprawiają, że czuję się spokojna”.
—YAYOI KUSAMA, „O DYNIACH”, 2010

Yayoi Kusam

Yayoi Kusama, A-Pumpkin (BAGN8) / fot. Sotheby’s

Za kwotę 7 mln dolarów wylicytowano obraz „A-Pumpkin (BAGN8)”, a pokój wypełniony lustrami i oświetleniem ledowym – „My Heart is Flying to the Universe” – sprzedał się za 3,29 mln dolarów. Mimo wysokich wyników aukcyjnych, rekord za dzieło artystki (w postaci 10,9 mln dolarów za obraz “Infinity Nets”) nie został pobity.

M.M.

Zdj. góra: Yayoi Kusama, My Heart is Flying to the Universe, 2018 / fot. Sotheby’s

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

02.02.2023 / Aktualności, Analiza rynku sztuki, Na deser

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.