szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Kolekcja o szacowanej wartości 120 mln dolarów na aukcji Sotheby’s

12.04.2023

Aktualności, Świat: aukcje

Kolekcja dyrektora muzycznego Warner Bros. Records – Mo Ostina, którą kolekcjonował przez dziesięciolecia, już w maju trafi na aukcje w Sotheby’s. Przewiduje się, że może zostać sprzedana za nawet 120 milionów dolarów. Znajdują się w niej prace Cy Twombly’ego, Jean-Michela Basquiata czy Pabla Picassa.

Mo Ostin urodził się 27 marca 1927 w Nowym Jorku. Po porzuceniu szkoły prawniczej rozpoczął karierę w przemyśle muzycznym w 1954 roku. Zasłynął jako gigant w tej branży i ponad 30 lat pełnił funkcję dyrektora Warner Bros. Records. Współpracował z takimi nazwiskami jak Frank Sinatra, Jimi Hendrix czy Madonna i wierny był filozofii dającej szeroką swobodę talentom, w które wierzył. Zmarł w lipcu ubiegłego roku w wieku 95 lat w Los Angeles, pozostawiając bogatą kolekcję dzieł sztuki. Zapamiętany został głównie jako jedna z osób, która miała kluczowy wpływ na przemysł branży muzycznej, ale jego prywatna pasja do sztuk wizualnych była równie silna. Jako ich entuzjasta przez lata tworzył swoją unikatową kolekcję.

W maju Sotheby’s zaoferuje około 30 dzieł z kolekcji Mo Ostina, które według szacunków ekspertów z domu aukcyjnego mogą osiągnąć łączną wartość nawet 120 milionów dolarów. Podczas licytacji 16 i 19 maja w Nowym Jorku zostaną zaprezentowane prace artystów takich jak m.in. Cy Twombly, Jean-Michel Basquiat, Joan Mitchell, Cecily Brown, Takashi Murakami czy Pablo Picasso.

René Magritte, Imperium światła (1951), źródło: Sotheby's

René Magritte, Imperium światła (1951), źródło: Sotheby’s

Na aukcje trafią także surrealistyczne prace René Magritte’a „Imperium światła” (1951) i „Domena Arnheim” (1949), które staną się głównym punktem licytacji. Pierwszy z nich, przedstawiający oświetlony dom o zmierzchu, to wersja, która nie była pokazywana publicznie, odkąd Ostin kupił ją w 1979 roku. Szacuje się, że obraz może zostać sprzedany za nawet 45 milionów dolarów. W ubiegłym roku obraz z 1961 roku o dużych rozmiarach z serii „Imperium świateł” Magritte’a został sprzedany za 51,5 miliona funtów (59,4 miliona funtów z opłatami), ustanawiając tym samym nowy rekord aukcyjny dla belgijskiego artysty.

Inne obrazy z kolekcji Mo Ostina, które pojawią się na aukcjach, to m.in. „Bez tytułu” Twombly’ego (1962), który artysta namalował będąc zainspirowany antyczną architekturą w Rzymie  – estymacja dzieła wynosi 18 milionów dolarów, a także „Moon View” (1984) autorstwa Basqiuata, który nie był pokazywany publicznie od ponad dwóch dekad – jego estymacja to z kolei od 7 do 10 milionów dolarów.

Te aukcje to rzadka okazja na bliższe poznanie nieznanego kolekcjonera sztuki mającego wpływ na dobrze wszystkim znaną potęgą przemysłu rozrywkowego. 

Źródło: Sotheby’s

Zdj. góra: „Bez tytułu” Cy Twombly (1962), źródło: Sotheby’s

A.W.

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

rene magritte rekord aukcyjny

04.03.2022 / Aktualności

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.