Kolekcja o szacowanej wartości 120 mln dolarów na aukcji Sotheby’s
12.04.2023
Aktualności, Świat: aukcje

Kolekcja dyrektora muzycznego Warner Bros. Records – Mo Ostina, którą kolekcjonował przez dziesięciolecia, już w maju trafi na aukcje w Sotheby’s. Przewiduje się, że może zostać sprzedana za nawet 120 milionów dolarów. Znajdują się w niej prace Cy Twombly’ego, Jean-Michela Basquiata czy Pabla Picassa.
Mo Ostin urodził się 27 marca 1927 w Nowym Jorku. Po porzuceniu szkoły prawniczej rozpoczął karierę w przemyśle muzycznym w 1954 roku. Zasłynął jako gigant w tej branży i ponad 30 lat pełnił funkcję dyrektora Warner Bros. Records. Współpracował z takimi nazwiskami jak Frank Sinatra, Jimi Hendrix czy Madonna i wierny był filozofii dającej szeroką swobodę talentom, w które wierzył. Zmarł w lipcu ubiegłego roku w wieku 95 lat w Los Angeles, pozostawiając bogatą kolekcję dzieł sztuki. Zapamiętany został głównie jako jedna z osób, która miała kluczowy wpływ na przemysł branży muzycznej, ale jego prywatna pasja do sztuk wizualnych była równie silna. Jako ich entuzjasta przez lata tworzył swoją unikatową kolekcję.
W maju Sotheby’s zaoferuje około 30 dzieł z kolekcji Mo Ostina, które według szacunków ekspertów z domu aukcyjnego mogą osiągnąć łączną wartość nawet 120 milionów dolarów. Podczas licytacji 16 i 19 maja w Nowym Jorku zostaną zaprezentowane prace artystów takich jak m.in. Cy Twombly, Jean-Michel Basquiat, Joan Mitchell, Cecily Brown, Takashi Murakami czy Pablo Picasso.

René Magritte, Imperium światła (1951), źródło: Sotheby’s
Na aukcje trafią także surrealistyczne prace René Magritte’a „Imperium światła” (1951) i „Domena Arnheim” (1949), które staną się głównym punktem licytacji. Pierwszy z nich, przedstawiający oświetlony dom o zmierzchu, to wersja, która nie była pokazywana publicznie, odkąd Ostin kupił ją w 1979 roku. Szacuje się, że obraz może zostać sprzedany za nawet 45 milionów dolarów. W ubiegłym roku obraz z 1961 roku o dużych rozmiarach z serii „Imperium świateł” Magritte’a został sprzedany za 51,5 miliona funtów (59,4 miliona funtów z opłatami), ustanawiając tym samym nowy rekord aukcyjny dla belgijskiego artysty.
Inne obrazy z kolekcji Mo Ostina, które pojawią się na aukcjach, to m.in. „Bez tytułu” Twombly’ego (1962), który artysta namalował będąc zainspirowany antyczną architekturą w Rzymie – estymacja dzieła wynosi 18 milionów dolarów, a także „Moon View” (1984) autorstwa Basqiuata, który nie był pokazywany publicznie od ponad dwóch dekad – jego estymacja to z kolei od 7 do 10 milionów dolarów.
Te aukcje to rzadka okazja na bliższe poznanie nieznanego kolekcjonera sztuki mającego wpływ na dobrze wszystkim znaną potęgą przemysłu rozrywkowego.
Źródło: Sotheby’s
Zdj. góra: „Bez tytułu” Cy Twombly (1962), źródło: Sotheby’s
A.W.