szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Portret muzy Picassa na majowej aukcji Christie’s

25.04.2023

Aktualności, Świat: aukcje

Sklep rynekisztuka

Już 11 maja w nowojorskim oddziale Christie’s na sprzedaż zostanie wystawione dzieło ,,Martwa natura w oknie” Pabla Picassa. Obraz przedstawiający kochankę i muzę artysty może osiągnąć nawet 40 mln dolarów.

Kim była Marie-Thérèse Walter? Młoda blondynka nazywana ,,złotą muzą” Picassa? Artysta zobaczył ją w 1927 roku na ulicy Paryża. Miał wtedy 45 lat, a ona 17. Oczarowany posągowym pięknem dziewczyny, zaproponował, że ją namaluje. Kilka dni później, pojawiła się w jego pracowni. Jak później powiedział ,,Kiedy poznałem Marie-Thérèse, uświadomiłem sobie, że mam przed sobą, to o czym zawsze marzyłem”(1).

Pablo Picasso

Pablo Picasso, ,,Martwa natura w oknie”, 1932, olej na płótnie, źródło: Christie’s

Niesiony ideą ,,amour fou” – miłości totalnej i mitycznej – głoszonej przez surrealistów, żonaty Picasso, zafascynowany młodszą o niemal trzy dekady dziewczyną, wdał się w wieloletni romans. Relacja była utrzymywana w tajemnicy, a Marie-Thérèse coraz częściej zaczęła się pojawiać na obrazach artysty. Mimo widocznego wpływu nowej muzy na twórczość malarza, jego żona dowiedziała się o romansie dopiero lata później.

Picasso oprócz uwieczniania kochanki na płótnie, tworzył takie rzeźby z jej podobizną. I to właśnie profil atletycznej blondynki widoczny jest na powstałym w 1932 roku obrazie ,,Martwa natura w oknie”. Ich relacja trwała ponad dekadę, zanim malarz zostawił ją dla nowej muzy – Dory Maar.

Obraz o estymacji 40 mln dolarów trafi na aukcję po raz pierwszy. Wcześniej znajdował się w zbiorach wnuczki malarza, Mariny Picasso, którymi zarządzał znany polski marszand – Jan Krugier.

M.M.

Zdj. góra: Pablo Picasso, ,,Martwa natura w oknie”, 1932, olej na płótnie, źródło: Christie’s

(1) Christie’s

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

René Magritte, Imperium światła (1951), źródło: Sotheby's

12.04.2023 / Aktualności, Świat: aukcje

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.