Monumentalny pająk w Sotheby’s. Może osiągnąć nawet 40 mln dolarów
26.04.2023
Aktualności, Ciekawostki, Świat: aukcje
Na wieczorną licytację w domu aukcyjnym Sotheby’s w Nowym Jorku 18 maja trafi ,,Pająk’’ nieżyjącej już artystki, Louise Bourgeois. Rzeźba oferowana jest przez Fundação Itaú, organizację non-profit brazylijskiego banku Itaú Unibanco. Prace jednej z najbardziej cenionych twórczyń sztuki nowoczesnej cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Przewiduje się, że dzieło może pobić dotychczasowy rekord. Jego estymacja wynosi od 30 do 40 mln dolarów.
Praca o nierzeczywistych rozmiarach odlana w 1996 roku, która niebawem zostanie wylicytowana, mierzy ponad 3 metry i jest jedną z zaledwie czterech rzeźb „Pająka” Bourgeois, jakie kiedykolwiek pojawiły się na aukcji. Teraz ma okazję, by pobić dotychczasowy rekord. Przewidywana kwota 40 mln dolarów byłaby najwyższą, jaką kiedykolwiek zapłacono za rzeźbę artystki. Inny ,,Pająk’’ został sprzedany za 28 mln dolarów w Christie’s w 2015 roku.
Dzieła rzeźbiarki przywodzą na myśl różne fobie społeczne, w tym arachnofobię, a monumentalne rozmiary prac stają się jakby uwypukleniem wewnętrznych lęków człowieka. Jak można przeczytać na stronie Sotheby’s:
,,Wśród najwcześniejszych monumentalnych iteracji Pająków Bourgeois niniejsza praca reprezentuje absolutny zenit jej praktyki artystycznej i najbardziej ambitne ucieleśnienie jej charakterystycznego motywu; dziesiątki lat później jej wysokie Pająki należą do najbardziej znanych rzeźb XX wieku. W swojej eleganckiej, ale nieziemskiej obecności, czarujący Pająk Bourgeois mówi o problemach konceptualnych leżących u podstaw jej twórczości: niezachwianej konfrontacji własnych emocji i psychiki, przełożonej na formę rzeźbiarską’’.
Louise Bourgeois to artystka urodzona 25 grudnia 1911 w Paryżu. Zmarła 31 maja 2010 w Nowym Jorku. Znana jest głównie z wielkoformatowych rzeźb i instalacji, powstających na bazie jej własnych wspomnień, traum, niepokoju z dzieciństwa i inspiracji przeżytymi doświadczeniami. Wśród tematów jej twórczości odnaleźć można życie domowe, kobiety i ich role w społeczeństwie, seksualność czy śmiertelność. W trakcie swej długiej, osiemdziesięcioletniej kariery angażowała się w wiele ruchów sztuki nowoczesnej.
Do dziś prace artystki cieszą się uznaniem na całym świecie, w tym właśnie ,,Pająki’’ ze stali i brązu, które artystka stworzyła pod koniec lat 90. A pomysł ten pojawił się na papierze już w 1947 roku, kiedy Louise Bourgeois narysowała pająki tuszem i węglem. Dzieła z tej serii odniosły światowy sukces i wystawiane były w wielu instytucjach i muzeach na całym świecie, m.in. w tym Dia Beacon w Nowym Jorku, Tate Modern w Londynie czy Muzeum Gropius Bau w Berlinie.
Źródło: Sotheby’s
Zdj. góra: Louise Bourgeois, Pająk, 1996, zdjęcie Edouarda Fraiponta, źródło: Sotheby’s
A.W.