szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Pejzaż Gustava Klimta wart 45 mln dolarów na aukcji Sotheby’s

08.05.2023

Aktualności, Świat: aukcje

Obraz ,,Wyspa na jeziorze Attersee” Gustava Klimta zostanie wystawiony na aukcję w nowojorskim oddziale Sotheby’s już 16 maja. Efemeryczne dzieło pierwszy raz stanie się przedmiotem licytacji, a jego wartość może wynieść nawet 45 mln dolarów.

Gustav Klimt

Gustav Klimt ,,Wyspa na jeziorze Attersee”, olej na płótnie, 1901/1902, fot. Sotheby’s

Praca namalowana na początku XX wieku przedstawia bliskie malarzowi jezioro w Austrii, gdzie chętnie udawał się na wakacje. Podczas tych wyjazdów Klimt wiele czasu spędzał na łonie natury, pływając w jeziorze nawet dwa razy dziennie. Kontemplacja i proste życie w otoczeniu przyrody, zaowocowały unikalnymi pracami, które rzuciły nowe światło na sposób kreowania pejzażu. Artysta eksperymentował z perspektywą i kolorem, co widoczne jest na obrazie ,,Wyspa na jeziorze Attersee”. Mimo, że w tytule pojawia się wspomniana wyspa, jest ona przycięta, a oczy widza niemal całkowicie zalewa turkusowa, połyskująca w blasku letniego słońca woda. Niecodzienny kadr mógł być wynikiem zamiłowania Klimta do fotografii, która miała znaczący wpływ na jego postrzeganie malarstwa. Dzieło powstało w szczytowym okresie aktywności twórczej artysty i wraz z innymi pejzażami, wniosło powiew świeżości w sposobie obrazowania natury.

Należące kiedyś do kolekcji Otto Kallira, który przyczynił się do spopularyzowania twórczości Gustava Klimta oraz Egona Schiele na amerykańskim rynku sztuki, dzieło zostało wycenione na 45 mln dolarów. Kwota nie jest najwyższą, jaką do tej pory udało się osiągnąć dziełu artysty na aukcji – w ubiegłym roku „Brzozowy las” na aukcji kolekcji Paula Allena został sprzedany za rekordowe 104 mln dolarów.

M.M.

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Willa Lentza

26.04.2023 / Aktualności, Wystawy: Polska

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.