szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Co nowego w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie?

23.05.2023

Aktualności, Kolekcje, Wystawy: Polska

W związku z najnowszą wystawą „MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017–2022” przyglądamy się obiektom jakie Muzeum Narodowe w Warszawie nabyło do swojej kolekcji. Na ekspozycję składają się prace renomowanych artystów, takich jak Chagall, Goya, Bilińska, Muter, Weiss, Wyspiański, Rosselli, Schongauer, Kulik, Gronowski, Janin, Waliszewska i Zamoyski. Wybór ponad 120 dzieł wykonanych w różnorodnych technikach, obfituje w obrazy, fotografie, rzeźby, litografie, tkaniny i wiele innych. Wystawa potrwa do 27 sierpnia. Na które obiekty warto zwrócić uwagę?

– Nowe dzieła trafiają do Muzeum kilkoma drogami. Zdarza się, że prywatni kolekcjonerzy lub instytucje przekazują dzieła w darze lub oddają je w depozyt. Powracają także zabytki zrabowane podczas II wojny światowej. Obecnie kluczową rolę w kształtowaniu zbiorów odgrywają przede wszystkim zakupy – mówi Piotr Czyż, kurator wystawy „MNW kolekcjonuje”.

Marc Chagall

Marc Chagall (1887–1985), Zatoka Aniołów (Baie des Anges), 1971–1978, gwasz, pastel, papier kremowy, © ADAGP, Paris, 2023, fot. Muzeum Narodowe w Warszawie

W roku 2021 Muzeum Narodowe w Warszawie pozyskało kolekcję 14 barwnych rysunków stworzonych przez Marca Chagalla (1887-1985). Prace pochodzą z okresu dojrzałej twórczości artysty, a ich powstanie datuje się na czas rozkwitu technik rysunkowych i graficznych w Zachodniej Europie w latach 60. i 70. XX wieku. Zakupione dzieła zostały wykonane w rozmaitych technikach, takich jak gwasz, tempera, kredka, ołówek, kolorowy tusz oraz pastel, które artysta często ze sobą łączył. Pełne koloru rysunki przedstawiają zarówno sceny biblijne, odwołania do dzieciństwa, jak i elementy flory czy fauny. Wykreowane przez twórcę światy objawiają się na dwóch poziomach: realnym i fantastycznym.

W kolekcji muzeum znalazł się obraz olejny Wojciecha Weissa z 1902 roku ,,Pierrot i Colombina”. To właśnie w tamtym okresie czasu malarz podjął studia w Rzymie, czego pokłosiem jest widoczna w prezentowanej pracy inspiracja kulturą antyczną. Na uwagę zasługuje także gipsowy odlew ,,Model anatomiczny. Obdarty ze skóry” francuskiego rzeźbiarza Houdona – uznawany za jednego z najważniejszych artystów epoki oświecenia twórca, znany był z umiejętności oddania detali anatomicznych w swoich pracach. Do obiektów nabytych przez instytucję należy również niezwykłej urody jadeitowa plakietka z pracowni chińskiego uczonego oraz tybetańska figurka z brązu.

August Zamoyski

August Zamoyski (1893–1970), Ich dwoje XIII (Tango) ok. 1922–23, drewno lipowe, fot. Muzeum Narodowe w Warszawie

Różnorodny zbiór zawiera w sobie stylową rzeźbę Augusta Zamoyskiego „Ich dwoje XIII (Tango)” z drewna lipowego. Jednym z wyróżniających się eksponatów jest także rycina Francisca Goi zatytułowana „Szaleństwo strachu (Ze strachu nie trać honoru)”, należąca do słynnego cyklu „Szaleństwa (Przysłowia)”. Wydana po śmierci hiszpańskiego mistrza odbitka, stanowi osobistą refleksję artysty nad dynamicznymi zmianami i przemyśleniami nad ludzkim losem. Na wystawie nie zabraknie również dzieł takich klasyków jak Stanisław Ignacy Witkiewicz, Stanisław Wyspiański, Anna Bilińska czy Mela Muter.

Kolekcja obfituje w prace artystów współczesnych, wśród których warto wymienić Zuzannę Janin, Grzegorza Kowalskiego, Zofię Kulik, Teresę Murak i Aleksandrę Waliszewską. Na wystawie pojawią się rzeźby Jerzego Beresia, duetu Kijewski/Kocur oraz prace Zbigniewa Dłubaka. Ponadto, zbiory Muzeum Plakatu, zostały wzbogacone m.in. o unikatową pracę Tadeusza Gronowskiego ,,Ilustracja. Tygodnik Aktualności z Całego Świata”.

W Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można podziwiać również rzemiosło artystyczne w postaci wyjątkowego serwisu deserowego, datowanego na połowę XVIII wieku. Ten unikatowy zbiór został wykonany w Królewskiej Manufakturze Porcelany w Miśni. W kolekcji muzeum nie zabrakło także imponujących mebli, w tym projektów autorstwa Edwarda Trojanowskiego i Edmunda Homy.

Nowo nabyte obiekty będzie można oglądać do 27 sierpnia 2023 roku na wystawie „MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017–2022” w Muzeum Narodowym w Warszawie.

M.M.

Źródło: mat. pras. MNW

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.