szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Już niedługo ruszają targi Art Basel 2023 w Bazylei

31.05.2023

Aktualności, Świat: wydarzenia

Już 15 czerwca rusza jedno z najważniejszych wydarzeń międzynarodowego świata sztuki – Art Basel 2023. Targi organizowane są od 1970 roku w szwajcarskiej Bazylei, trwają kilka dni i cieszą się wielkim uznaniem wśród galerzystów, kolekcjonerów, artystów i miłośników świata sztuki. Na jakich twórców warto zwrócić uwagę i jak prezentuje się tegoroczny program? 

Polskim akcentem na prestiżowych targach będą prace Pawła Althamera w ramach ,,Parcours”, czyli sekcji związanej z ekspozycją różnorodnej twórczości na terenie Starego Miasta w Bazylei. Althamer urodził się w 1967 roku w Warszawie, a jego prace obejmują różnorodne media, takie jak rzeźba, performance, instalacje i fotografia, które często łączy w celu tworzenia interaktywnych doświadczeń dla widza. Artysta został uznany na międzynarodowym rynku, a jego twórczość była prezentowana m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, Tate Modern w Londynie, na Biennale w Wenecji czy wielokrotnie na targach Art Basel (zarówno w Bazylei, jak i Miami Beach czy Hong Kongu).

Z kilkuset międzynarodowych galerii biorących udział w wydarzeniu, rodzimy rynek zaprezentują specjalizująca się w sztuce prac artystów współczesnych – zarówno polskich, jak i zagranicznych – Galeria Dawid Radziszewski oraz istniejąca od 1997 roku Foksal Gallery Foundation. Ta ostatnia znana jest z pokazywania awangardowych i eksperymentalnych prac artystycznych. Organizuje liczne wydarzenia, które prowokują do refleksji na temat współczesnej sztuki i jej roli w społeczeństwie.

Historia targów sięga do lat 70., kiedy to grupa galerzystów z Bazylei postanowiła zainicjować wyjątkowy event o zasięgu międzynarodowym, który później stał się znany jako Art Basel. Co roku wydarzenie przyciąga uczestników rynku sztuki, pasjonatów, kolekcjonerów i artystów. 

Program w bieżącym roku zawiera wiele sekcji, w których sztuka międzydyscyplinarna odgrywa istotną rolę. W ramach ,,Unlimited” będziemy mieli okazję zobaczyć imponujące dzieła artystów o monumentalnym charakterze, takich jak: Adel Abdessemed, Carl Andre, Giovanni Anselmo, Jean-Marie Appriou, Cory Arcangel i Richard Avedon. Sekcja ,,Feature” została skoncentrowana na starannie dobranych pracach artystów z XX i XXI wieku, w tym roku będą to m.in. Katalin Ladik, Mark Tobe, Belkis Ayón, Colette Lumiere, Senga Nengudi, Richard Nonas, Maria Lai, Jamel Shabazz czy Sonia Delaunay. ,,Statements” stanowi okazję do zapoznania się twórczością obiecujących artystów, którzy mają szansę na zdobycie prestiżowej nagrody Baloise Art Prize, w tym roku m.in. Sky Hopinka, Stella Zhong, Satoshi Kojima, Sharona Franklin, Gordon Hall, Hend Samir, Sin Wai Kin czy Tolia Astakhishvili. W ,,Edition” zostaną pokazane reprodukcje, druki oraz serie dzieł sztuki. Natomiast wspomniane wcześniej ,,Parcours” oprócz Pawła Althamera zaprezentuje także prace Erica Baudelaire, Alexandra Carvera, Arthura Simmsa czy Georgii Sagri. 

Szwajcarskie Art Basel potrwają do 18 czerwca, jednak już po raz drugi zawitają także do Paryża (20-22.10.2023). 

M.M.

Zdj. góra: Art Basel w Bazylei, 2022, dzięki uprzejmości Art Basel

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.