szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Wart 175 milionów euro obraz Rembrandta w kolekcji Rijksmuseum

16.06.2023

Aktualności, Świat: wydarzenia, Wystawy: Europa

Sklep rynekisztuka

Zakupiony przez rząd holenderski autoportret Rembrandta trafił do Rijksmuseum w Amsterdamie. ,,Chorąży” został nabyty w trakcie pandemii za gigantyczną kwotę 175 mln dolarów, co wzbudziło wiele kontrowersji. Wcześniej obraz znajdował się w kolekcji Rothschildów.

Rembrandt

Rembrandt, ,,Chorąży”, olej na płótnie, 1636, źródło: Wikipedia

Dzieło namalowane w 1636 roku przez jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych twórców na świecie – Rembrandta Harmenszoona van Rijn – przedstawia wizerunek artysty ubranego w strój chorążego. Stojący bokiem holenderski malarz, którego twarz uwypuklona jest przez użycie delikatnego światła, niemal patrzy widzowi w oczy. Pokaźnych rozmiarów kapelusz zwieńczony jest piórem, a bogato zdobiony strój został utrzymany w błyszczących brązach.

Płótno zatytułowane ,,Chorąży” przebywało m.in. w kolekcji Chevaliera Verhulsta, a nawet króla Wielkiej Brytanii – Jerzego IV Hanowerskiego. Ostatnimi prywatnymi właścicielami kultowego obrazu była rodzina Rothschildów, od których rząd Holandii wraz z Rijksmuseum i Rembrandt Association, nabył dzieło. Kontrowersje wzbudziła kwota przeznaczona na zakup obrazu, gdyż z budżetu państwa przekazano aż 150 mln euro. Malowidło przez ponad rok było wystawiane w kilkunastu holenderskich muzeach i kilka dni temu trafiło do Rijksmuseum.

M.M.

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

23.08.2019 / Analiza rynku sztuki, Artysta tygodnia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.